Lublin: Urząd Miasta i uczelnie utworzą Repozytorium Danych Przestrzennych

  • 25.01.2017, 15:29
  • Admin Admin
Lublin: Urząd Miasta i uczelnie utworzą Repozytorium Danych Przestrzennych UM Lublin
Przedstawiciele urzędu miasta i czterech lubelskich uczelni wyższych podpisali umowę partnerską o wspólnym dostępie do zbiorów danych przestrzennych i utworzeniu Repozytorium Danych Przestrzennych.

Umowę w imieniu urzędu miasta podpisał Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. Uczelnie reprezentowali: ks. dr hab. Marcin Tkaczyk prof. KUL, prorektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ds. nauki i kontaktów międzynarodowych, dr inż. arch. Bartłomiej Kwiatkowski, prodziekan ds. studenckich Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej, prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UMCS, prod. dr hab. Zbigniew Grądzki, prorektor ds. nauki, wdrożeń i współpracy międzynarodowej Uniwersytetu Przyrodniczego.

 

W zeszłym roku odbyły się pierwsze rozmowy dotyczące utworzenia Repozytorium danych przestrzennych (wspólnej bazy wymiany danych), która stanowiłaby forum wymiany informacji przestrzennej pomiędzy takimi jednostkami jak: Urząd Miasta Lublin i cztery uczelnie wyższe. Powstanie przestrzeni w środowisku internetowym jakim będzie Repozytorium danych przestrzennych jest bardzo innowacyjnym pomysłem i unikatowym w skali krajowej.

 

Prace, które rozpoczęliśmy w ubiegłym roku w zakresie dzielenia się danymi przestrzennymi, doprowadziły do momentu, w którym podpisujemy umowę o udostępnianiu tych danych. Każdy z partnerów będzie mógł z tego korzystać i dzielić się swoimi zasobami – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin.

 

Głównym celem powstania Repozytorium jest w szczególności swobodny przepływ, szybki i szeroki dostęp do materiałów i zasobów wiedzy dotyczącej danych przestrzennych. Oprócz tego takie forum wymiany danych może służyć jako baza wyjściowa do prowadzonych przez uczelnie lubelskie badań i prac naukowych oraz zapobiegałoby powielaniu się działań prowadzonych przez środowisko naukowe Lublina poprzez wymianę informacji pomiędzy uczelniami w przestrzeni Repozytorium.

 

To kolejny wymiar współpracy urzędu z uczelniami na rzecz dobra wspólnego, rozwoju miasta i jakości kształcenia studentów. Swobodna wymiana danych może być wykorzystana do tworzenia aplikacji i wykorzystania danych przez studentów do przygotowywania swoich prac – podkreśla prezydent Artur Szymczyk.

 

Pozwoli nam to np. na dokładną ocenę potencjału solarnego budynków, do szacowania i lokalizowania miejsc, w których zasadne byłoby montowanie ogniw fotowoltaicznych – mówi prof. dr hab. Zbigniew Grądzki, prorektor ds. nauki, wdrożeń i współpracy międzynarodowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

 

W oparciu o dane udostępniane przez Urząd Miasta, tj. dane LiDAR (skaning naziemny i lotniczy), Numeryczny Model Terenu, Numeryczny Model Pokrycia Terenu i zdjęcia lotnicze uczelnie będą zamieszczały w Repozytorium efekty prac wykonanych w użyciem materiałów Gminy Lublin.

 

źródło: Urząd Miasta Lublin

Admin Admin
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe