Rezolucja Energetyczna 2022 podpisana.

  • 02.05.2022, 12:06 (aktualizacja 02.05.2022, 12:06)
  • Źródło: biuro posła do Parlamentu Europejskiego Grzegorza Tobiszowskiego
Rezolucja Energetyczna 2022 podpisana. Jeremi Astaszow

Wojna na Ukrainie, bezpieczeństwo energetyczne, niezależność od rosyjskich surowców i rewizja polityki klimatycznej Unii Europejskiej to główne tematy 4. edycji Konferencji Silesia 2030, która odbyła się 22 kwietnia w Katowicach. Inicjatorem i gospodarzem konferencji był Poseł do Parlamentu Europejskiego Grzegorz Tobiszowski, członek Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

 

Jesteśmy w czasie obalania wielu mitów. W ciągu ostatnich dni słyszymy coraz więcej głosów zdziwienia, że jesteśmy gotowi na derusyfikację węglowodorów. A druga rzecz, którą słyszymy to – „mieliście rację”. To nasz gorzki sukces, który musimy wykorzystać. Pokazał on, że nasz realizowany od 2015 r. plan osiągnięcia niezależności energetycznej był bardzo konsekwentny. I u progu tej niezależności już dziś stoimy – powiedziała minister środowiska i klimatu Anna Moskwa.

 

Podczas swoich wystąpień uczestnicy konferencji wielokrotnie wskazywali, że obecny kryzys energetyczny obnażył nieskuteczność dotychczasowej polityki klimatycznej UE.

 

Ta polityka zbankrutowała - Unia Europejska okazała się bezbronna w momencie kryzysu energetycznego. Polityka energetyczna UE polegała tylko i wyłącznie na realizacji interesów biznesowych niemieckich i pewnych grup lobby z państw Europy Zachodniej. Każde słowo, każda refleksja, czy uwaga z naszej strony, z tej części Europy, była odbierana jako atak na czysty klimat, czyste powietrze, zdrowie Europejczyków — mówiła Beata Szydło.

 

To bardzo ważna konferencja. Może być jednym z impulsów do zrewidowania dotychczasowych polityk w UE. Dotyczy tyczy różnych obszarów, ale obecnie jedne z najważniejszych to bezpieczeństwo energetyczne i nowa mapa drogowa do zamierzeń Europejskiego Zielonego Ładu. Jako samorządowiec uważam, że należy puki co opierać się na miksie energetycznym. Należy też dodać, że Polska ma potencjał, aby zapewnić węgiel dla Europy. Szczególnie ten koksujący i energetyczny. A to są surowce strategiczne UE nieobjęte polityką dekarbonizacji. Tak twierdzę na przykładzie chociażby wielkich zasobów tego węgla w Regionie Lubelskim. Potencjał Śląska jest znany. Uzupełniony o węgiel z Lubelskiego Zagłębia, daje silne podstawy dla bezpieczeństwa energetycznego. To nie musi kłócić się z rozwojem źródeł OZE. Bo w nowe technologie należy inwestować. Także dla węgla istotna jest droga w nowe technologie, jak chociażby zagazowanie. To nie jest przyszłość. To wyzwanie tu i teraz. Wojna za wschodnią granicą zmieniła już wiele. Dlatego do tej zmienionej rzeczywistości europejskiej muszą być zrewidowane cele społeczne i gospodarcze. - powiedział obecny na konferencji Burmistrz Rejowca Fabrycznego Stanisław Bodys.

 

Musimy na nowo zbudować wizję energetyki i bezpieczeństwa energetycznego Europy. Żeby to się mogło wydarzyć, każdy kraj musi móc decydować o własnej ścieżce transformacji energetycznej zależnej od możliwości, obecnej infrastruktury, dostępnej technologii i posiadanych surowców - argumentował gospodarz Konferencji Grzegorz Tobiszowski

 

Punktem kulminacyjnym konferencji było podpisanie Rezolucji Energetycznej, która rozesłana zostanie do instytucji unijnych oraz rządów krajów członkowskich UE. Wśród jej sygnatariuszy są m.in. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, b. premier Beata Szydło, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele nauki górniczej, szefowie górniczych i energetycznych spółek oraz związkowcy.

 


 

Uczestnicy konferencji wysłuchali wystąpień  gości:

Pawła Sałka – Doradcy Prezydenta RP

Beaty Szydło – Posła do Parlamentu Europejskiego, Premier w latach 2015-2017

Anny Moskwy – Minister Klimatu i Środowiska

Piotra Pyzika – Wiceministra Aktywów Państwowych

Dominika Kolorza – Przewodniczącego Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność

Alexandry Gomeniuk – Dyrektor Europejsko-Ukraińskiej Agencji Energetycznej

Michała Tratkowskiego z Dyrekcji Generalnej ds. Energii Komisji Europejskiej

 

Później odbyła się debata energetyczna z udziałem Tomasza Heryszka, prezesa Węglokoksu, Tomasz Rogali, prezesa PGG, Artura Wasila, prezesa LW Bogdanka, Artura Michałowskiego, wiceprezesa Tauronu Polska Energia, Filipa Grzegorczyka, wiceprezesa Grupy Azoty oraz Krzysztofa Kieresa, przewodniczącego Stowarzyszenia Polski Cement.

 

 

Patronem medialnym wydarzenia był magazyn Panorama Lubelska.

Źródło: biuro posła do Parlamentu Europejskiego Grzegorza Tobiszowskiego

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe