W Lublinie powstaje film Przysięga Ireny

  • 13.04.2022, 08:59
  • Źródło: rzecznik prasowy Miasta Lublin
W Lublinie powstaje film Przysięga Ireny archiwum UM Lublin

W Lublinie trwają zdjęcia do filmu „Przysięga Ireny". Filmowcy pracują na wybranych ulicach Starego Miasta i w Muzeum Wsi Lubelskiej od 10 kwietnia. Akcja kanadyjsko-amerykańsko-polskiej produkcji rozgrywa się w realiach II wojny światowej i inspirowana jest wyjątkową biografią Ireny Gut. W międzynarodowej obsadzie zobaczymy gwiazdy światowego formatu – Sophie Nelisee, Dougray'a Scotta czy Andrzeja Seweryna. Jest to największa międzynarodowa produkcja filmowa realizowana w Lublinie przy wsparciu Miasta.

 

– Twórcy kanadyjscy szukając odpowiedniego partnera do realizacji filmu „Przysięga Ireny" analizowali kilka miast w Polsce. Ostatecznie wybrali Lublin, który w ich przekonaniu najlepiej oddaje klimat i atmosferę opowiadanej historii, co z pewnością będzie miało ogromny wpływ na wartość artystyczną filmu. Ze swojej strony zaoferowaliśmy szeroki zakres wsparcia organizacyjnego. Lubelski Fundusz Filmowy dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu udziela profesjonalnej pomocy ekipom filmowym, dostosowując ją do indywidualnych oczekiwań. Udział Miasta w międzynarodowych produkcjach gwarantuje promocję Lublina nie tylko w Polsce, ale także na świecie – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

 

Fabuła filmu oparta jest o biografię młodziutkiej dziewczyny Ireny Gut. Po wybuchu wojny, jako uczennica szkoły pielęgniarskiej włączyła się w pomoc medyczną dla wojska. Dalsze koleje losu wyznaczała jej wielka odwaga i niezgoda na bierność wobec nieszczęścia ludzi dotkniętych wojenną przemocą. Historia Ireny w 2009 roku trafiła na Broadway. Autor sztuki „Irena's Vow" Dan Gordon, producent telewizyjny i filmowy, dramaturg napisał także scenariusz tworzonego obecnie projektu. Jego dorobek artystyczny to m.in. sceniczna adaptacja oskarowego filmu „Rain Man" i scenariusze do obrazów: „Soldier of Fortune", „Hurricane", „Inc.", „Passanger 57", „Partnerzy", „Dog Hause", „Wayatt Earp", „Rambo - Ostatnia krew". Reżyserka powstającego w Lublinie obrazu to Louise Archambault. Najbardziej znana jest z filmów „Familia", który zdobył nagrodę Prix Jutra w 2005 roku oraz „Gabrielle", nagrodzonego Canadian Screen Award za najlepszy film w 2014 roku, kanadyjskiego kandydata do Oskara i Złotych Globów. W 2019 roku wszedł na ekrany jej obraz „Il pleuvait des oiseaux", laureat wielu nagród na festiwalach filmowych. W postać Ireny wcieli się kanadyjska aktorka Sophie Nelisee, obok niej zobaczymy Dougray'a Scott, szerokiej publiczności znanego z serialu „Gotowe na wszystko" i filmu „Mission: Impossible 2". Towarzyszyć im będą polskie gwiazdy – wśród nich przede wszystkim Andrzej Seweryn, jeden z największych polskich aktorów dramatycznych, dyrektor Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, a także Maciej Nawrocki, aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, znany z takich filmów i seriali jak „1920 Wojna i miłość", „The Liberator", „Fighter", „Portret" czy „Road Games".


Zdjęcia do filmu w lubelskich plenerach potrwają do 15 kwietnia

Źródło: rzecznik prasowy Miasta Lublin

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe