Nowi ochotnicy w szeregach 2 LBOT

  • 29.03.2022, 09:19
  • Źródło: oficer prasowy 2LBOT
Nowi ochotnicy w szeregach 2 LBOT archiwum 2 LBOT
W piątek, 25 marca br. 84 nowych ochotników zasiliło szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wśród nich są zarówno osoby bez doświadczenia wojskowego, jak i żołnierze rezerwy. Wszyscy podjęli odpowiedzialną decyzje, aby służyć Ojczyźnie i lokalnym społecznościom, z których się wywodzą.

Nabór kandydatów do terytorialnej służby wojskowej przeprowadzono na terenie jednostki wojskowej na Majdanku w Lublinie. Wśród ochotników są osoby, które do tej pory nie miały styczności z wojskiem, przed mini 16-dniowe szkolenie podstawowe, które zakończy się uroczystą przysięgą wojskową. Są również żołnierze rezerwy, którzy postanowili wrócić do wojska – oni przejdą 8-dniowe szkolenie wyrównawcze.

 

Jedną z ochotniczek na szkolenie podstawowe jest Klaudia z Lublina, absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego, która zawodowo gra w piłkę nożną w pierwszoligowym zespole piłkarskim. O motywacji wstąpienia w szeregi 2 LBOT powiedziała – Jestem po szkoleniu wojskowym w Legii Akademickiej, ale chcę iść dalej, chce się rozwijać w tym kierunku, przede wszystkim chcę pomagać innym i służyć Polsce. Sytuacja na Ukrainie też miała duże znaczenie w podjęciu decyzji. Nie mogę siedzieć i patrzeć na to co się dzieje, chcę działać, szkolić się, aby być przygotowaną.

 

Wstąpienie w szeregi terytorialsów daje doskonałą sposobność do nauki wojskowego rzemiosła. Podczas szkolenia podstawowego żołnierze OT, pod okiem doświadczonych instruktorów, przyswajają podstawowe nawyki i zachowania na polu walki. Najważniejsze elementy szkolenia to: szkolenie ogniowe, w tym nauka strzelania z broni indywidualnej, bezpieczne i efektywne posługiwanie się bronią, taktyka, pierwsza pomoc przedmedyczna oraz elementy przetrwania.

 

Zawsze chciałem uczestniczyć w życiu wojskowym i cieszę się, że mam możliwość powrotu do wojska. Dobrze, że jest WOT, bo daje możliwość pogodzenia służby z codziennymi obowiązkami.” – mówi st. szer. Marcin z Niedrzwicy Dużej, nauczyciel wychowania fizycznego w szkole ponadpodstawowej, który rozpoczął właśnie szkolenie wyrównawcze.

 

To, między innymi, weekendowy system szkoleniowy sprawia, że WOT są znakomitym sposobem, aby pogodzić życie zawodowe, rodzinne, czy naukę ze spełnianiem swoich wojskowych pasji i obowiązku obywatelskiego. Służba w WOT daje również wiele innych korzyści. Jedną z nich jest inwestycja w rozwój osobisty, poprzez możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji, zdobywania cennych doświadczeń, a także rozwijanie hartu ducha i umiejętności przezwyciężania własnych słabości.

 

Niebagatelną wartością WOT, zwłaszcza w obecnym czasie, jest możliwość osobistego zaangażowania w budowanie bezpieczeństwa naszej Ojczyzny. Wydarzenia na Ukrainie spowodowały wzrost zainteresowania służbą w WOT wśród Polaków, obudziły jeszcze większego ducha patriotyzmu i poczucie obowiązku obrony Ojczyzny.

 

Źródło: oficer prasowy 2LBOT

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe