Karnawał kurkowej braci

  • 20.01.2017, 14:55 (aktualizacja 20.01.2017, 16:02)
  • red.
Karnawał kurkowej braci Dwór Anna
Salwy armatnie i polonez z figurami, a do tego wykwintne menu będące jednym ze znaków rozpoznawczych restauracji Dworu Anna. Już w najbliższą sobotę w Jakubowicach Konińskich odbędzie się Lubelski Bal Karnawałowy Braci Kurkowych.

W czasach, gdy obrona grodów była równie ważna, jak ich pozycja gospodarcza, niejednokrotnie spoczywała ona na barkach pierwszych bractw kurkowych. Jednym z ich głównych zadań było również przyuczenie do wojskowego rzemiosła innych, nie zawsze „wykwalifikowanych” strażników murów warownych. Z biegiem czasu zmieniały się funkcje i formy działalności bractw kurkowych, niezmiennie pozostawały one jednak ostoją patriotyzmu i poczucia obowiązku obywatelskiego.

 

Lubelszczyzna doczekała się instalacji Braci Kurkowych dopiero w XXI wieku, a dokładnie w 2012 roku. – Zorganizowaliśmy się na Dożynkach Rybackich (w Dworze Anna – red.). Niespełna rok później, w 2013 odbyła się pierwsza instalacja – wspomina w rozmowie z Tatianą Aleksandrowicz Kazimierz Gajek, dzięki któremu w ubiegłym roku byliśmy świadkiem już IV uroczystej instalacji Lubelskich Braci Kurkowych i Inwestyturę Kawalerów Lubelskich – rycerzy św. Jana Kantego. Bractwo jest wierne ideałom, które od początku towarzyszyły pokrewnym organizacjom w całym kraju. – Wystawiamy wartę podczas każdej uroczystości patriotycznej, jesteśmy obecni także podczas świąt katolickich – zaznacza Kazimierz Gajek.

 

Jedną ze staropolskich tradycji, która lubelskie bractwo kultywuje z równie dobrymi efektami jak krzewienie postaw patriotycznych, jest bogate życie towarzysko-kulturalne. Podczas Lubelskiego Balu Karnawałowego Braci Kurkowych będą więc biesiadne śpiewy, polonez z figurami, wybór królowej i króla balu i salwy armatnie, a ponadto wykwintne menu i podkurek, serwowane przez restaurację Dworu Anna.

 

Lubelski Bal Karnawałowy Braci Kurkowych w Dworze Anna w Jakubowicach Konińskich rozpocznie się 21 stycznia 2017 roku o godzinie 21. Wcześniej wszyscy goście balu proszeni są na Kolędę Bracką na Zamku w Lublinie współorganizowaną przez Braci Kurkowych i Oddział Lubelski Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, po której nastąpi uczczenie rocznicy Powstania Styczniowego w Nasutowie.

 

Organizatorami imprezy są Dwór Anna w Jakubowicach Konińskich oraz Lubelskie Bractwo Strzelców Kurkowych św. Jana Kantego, Towarzystwo Rycerskie Braci Kurkowych i Instytut Tradycji Rzeczypospolitej i Samorządu Terytorialnego.

 

Na zdjęciu: instalacja Lubelskich Braci Kurkowych; fot.: Dwór Anna

red.

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe