Czas podsumowań dla UMCS

  • 18.01.2017, 14:42 (aktualizacja 18.01.2017, 15:49)
  • Michał Ciężak
Czas podsumowań dla UMCS Michał Ciężak
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej podsumował miniony rok i przedstawił plany na najbliższą przyszłość. Zaprezentował też program obchodów jubileuszu 150. urodzin Marii Curie-Skłodowskiej.

18 stycznia w Sali Senatu UMCS odbyła się konferencja władz uczelni. Rektor UMCS, prof. dr hab. Stanisław Michałowski rozpoczął spotkanie od złożenia życzeń noworocznych oraz krótkiego podsumowania 2016 roku. Jak mówił, rok ten był dla uczelni dobry pod wieloma względami. W poczet UMCS włączonych zostało 9500 nowych studentów, również z zagranicy, powstało wiele interesujących projektów i pomysłów, a uczelnia stale zyskuje uznanie.

 

Dużym sukcesem (oraz, zdaniem rektora, elementem wyróżniającym UMCS na tle innych uczelni) jest ścisła współpraca z zagranicznymi ośrodkami akademickimi i szkołami. Na Ukrainie jest sporo szkół partnerskich, powstają także nowe centra UMCS (np. we Lwowie). Jak z dumą podkreślały władze uczelni, Lublin staje się bardzo pożądanym kierunkiem migracji młodych adeptów wiedzy.

 

Na konferencji przedstawione zostały ciekawe statystyki dotyczące kadry naukowej. Coraz młodsze osoby decydują się na doktorat oraz habilitację (średnia wieku – odpowiednio: 33 i 45 lat), co w perspektywie oznacza również szybszą profesurę. – Stawiamy na młodych i oni to doceniają wybierając studia właśnie na naszym uniwersytecie – podkreślał prof. Stanisław Michałowski. Na jednego pracownika UMCS przypada 13 studentów – jak wskazywał rektor, jest to wymiernym wskaźnikiem popularności uczelni oraz dobrym sygnałem na przyszłość. Ta najbliższa (2017 rok) zapowiada się dla uczelni optymistycznie, ale także bardzo pracowicie.

 

Do najważniejszych celów na ten rok władze zaliczyły: modernizację Biblioteki Głównej, przeniesienie siedzib Wydziału Politologii oraz Wydziału Psychologii z remontowanego Placu Litewskiego, dalszy rozwój projektów kulturalnych i naukowych (np. Fundusz Stypendialny dla absolwentów liceów) oraz obchody 150. rocznicy urodzin Marii Curie-Skłodowskiej. Na przestrzeni całego roku organizowane zostaną wydarzenia popularnonaukowe (wykłady,wystawy, konferencje), artystyczne (projekcja filmu, spektakle, konkursy), a także te związane z inicjatywą Uniwersytetu Dziecięcego UMCS.

 

Prof. Michałowski wskazywał, że całe spektrum projektów oraz konkursów mają za zadanie przybliżyć sylwetkę patronki uczelni: znakomitego naukowca i noblistki, ale także (a może przede wszystkim) dobrej, pełnej pomysłów i inspiracji kobiety. – Chcemy pokazać jak wyjątkową kobietą, Polką, patriotką, naukowcem była Maria Curie – wyjaśnił rektor UMCS. – Na pewno w tym roku będziemy wielokrotnie o tej postaci mówić i pokazywać ją – dodał.

 

tekst i zdjęcia: Michał Ciężak

Na zdjęciu od lewej siedzą: dr hab. Arkadiusz Bereza – prorektor ds. ogólnych UMSC, prof. dr hab. Radosław Dobrowolski – prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej, rektor prof. dr hab. Stanisław Michałowski, dr hab. Alina Orłowska – prorektor ds. kształcenia, mgr Grażyna Elżbieta Fiok – kanclerz UMCS

Michał Ciężak

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe