Prof. Henryk Podbielski odebrał tytuł doktora honoris causa UAM w Poznaniu

  • 08.02.2022, 11:12
  • Źródło: rzecznik prasowy KUL
Prof. Henryk Podbielski odebrał tytuł doktora honoris causa UAM w Poznaniu archiwum KUL

 

Prof. Henryk Podbielski – wybitny filolog klasyczny, od kilkudziesięciu lat związany z KUL, współtwórca olbrzymiej syntezy literatury greckiej – 7 lutego w Poznaniu odebrał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.Prof. Henryk Podbielski imponuje olbrzymim rozmachem prac, które ogarniają całość literatury dawnej Grecji – podkreślono podczas uroczystości wręczenia zaszczytnego wyróżnienia.

 

Tytuł doktora honoris causa jest dla uczonego wyrazem uznania jego dorobku i pozycji w świecie nauki. Dla uczelni, która tytuł taki przyznaje, przyjęcie nowego, honorowego doktora jest zaszczytem i powodem do dumy – powiedziała podczas ceremonii rektor UAM prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, określając profesora KUL „wybitnym znawcą literatury i kultury klasycznej, wspaniałym hellenistą, cenionym znawcą retoryki i filozofii”. – Trudno przecenić wpływ dostojnego doktora honorowego na kształt współczesnej polskiej humanistyki - to bowiem panu profesorowi zawdzięcza ona przekład i interpretację dzieł Arystotelesa, wielkiego fundatora europejskiego sposobu myślenia, a także wielu innych myślicieli starożytnych, wywierających znaczący wpływ na dzisiejsze pojmowanie świata – dodała rektor poznańskiego uniwersytetu.

 

Podczas uroczystości, w której poza przedstawicielami UAM i KUL uczestniczyli także najbliżsi prof. Podbielskiego, prof. dr hab. Tomasz Mizerkiewicz – dziekan Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu – zaznaczył, że cała droga filologiczna pana profesora rodzi się z „miłości do tego, co wielkie”. – Przez cały czas interesował się przecież arcydziełami, pisał o pomniejszych autorach, ale wciąż na nowo zajmował się Homerem, Hezjodem, Arystotelesem, Hermogenesem i wieloma innymi. Zarazem imponował olbrzymi rozmach jego prac, gdyż ogarniał całość literatury dawnej Grecji, o czym świadczy epokowa monografia zbiorowa pod jego redakcją "Literatura Grecji starożytnej", badał zachwycającą różnorodność filozoficzną owej kultury od "racjonalnego" Arystotelesa po neoplatoników w rodzaju Plotyna, a ponadto zgłębiał całą rozpiętość jakościową ówczesnych dzieł - od mistrzowskich hymnów homeryckich po użytkowe podręczniki retoryczne – mówił prof. Mizerkiewicz.

 

Laudację na cześć Doktora Honorowego wygłosił jego przyjaciel, filolog klasyczny i literaturoznawca-hellenista, prof. zw. dr hab. Jerzy Danielewicz z UAM w Poznaniu, który ze wzruszeniem podkreślił, że prof. Henryk Podbielski jest „jednym z najwybitniejszych i najbardziej zasłużonych polskich filologów klasycznych ostatniego półwiecza”. – Ktokolwiek w Polsce, poczynając od lat 80. ubiegłego stulecia, interesował się „Poetyką” i „Retoryką” Arystotelesa choćby dysponował obcojęzycznymi komentarzami i tłumaczeniami, zawsze w końcu zadawał sobie pytanie: „A jak to przetłumaczył, objaśnił, zinterpretował Podbielski?”. Dzisiejszy Honorandus stał się autorytetem rozstrzygającym wszelkie wątpliwości – powiedział prof. Danielewicz.

 

Po wręczeniu dyplomu Doktora Honoris Causa prof. Henryk Podbielski, którego Senat UAM „jednym z najwybitniejszych hellenistów, uczony o uznanej pozycji w światowym środowisku filologów klasycznych i historyków filozofii”, podziękował m.in. władzom i naukowcom UAM w Poznaniu za zaszczytne wyróżnienie. List z gratulacjami wystosował także rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski podkreślając, że doktorat honoris causa dla prof. Podbielskiego jest „wspaniałym wydarzeniem” i „uhonorowaniem godnej najwyższego podziwu działalności i zasług w pracy naukowo-badawczej” uczonego z KUL-u – jednego z najbardziej znanych i cenionych hellenistów i filologów klasycznych w Polsce.

 

W specjalnej broszurze uczestnicy ceremonii mogli zapoznać się również z komentarzem prof. Podbielskiego dotyczącym traktatu Plotyna „O pięknie”, a także z samym tekstem filozoficznym tego wybitnego neoplatonika. W ostatnim czasie prof. Podbielski wraz z zespołem podjął się zadania przełożenia i skomentowania „Dzieł wszystkich Plotyna”. – Nie ulega wątpliwości, że niezwykła akrybia, doświadczenie i wiedza profesora doprowadzi do stworzenia kolejnego wielkiego i cennego dzieła – mówił prof. Jerzy Danielewicz.

 

***

 

Henryk Podbielski urodził się 27 maja 1939 r. w Szumowie na Podlasiu. Jako etatowy pracownik naukowo-dydaktyczny pracował na KUL od 1963 do 2011 roku. Tytuł doktora, a następnie habilitację uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim. Wykładał na uniwersytetach zagranicznych, m.in. na Uniwersytetach w Leuven i w Louvain-la-Neuve, w Amsterdamie, Katolickim Uniwersytecie w Nijmegen, w Eichstätt, Heidelbergu, Paryżu, Mediolanie i Rzymie.

 

Wyjątkowym osiągnięciem uczonego jest kierowanie w latach 1999-2001 projektem badawczym „Literatura Grecji starożytnej”, w którym uczestniczyło 26 polskich hellenistów. Jego rezultatem jest olbrzymia synteza literatury greckiej (wydana przez KUL w 2005 roku), obejmująca całość jej dziejów, od Homera (VIII w. przed Chr.) po Nonnosa (V w. po Chr.).

 

W latach 1975-2010 profesor był członkiem Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej PAN, od 2004 jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności. W 2005 r. otrzymał Złoty Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta RP; w 2006 r. nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za redakcję i współautorstwo monografii Literatura Grecji starożytnej, zaś w 2011 r. – nagrodę Rektora KUL I stopnia za całokształt osiągnięć naukowo-dydaktycznych.

 

 

Źródło: rzecznik prasowy KUL

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe