Zmarł prof. Jerzy Bartmiński

  • 08.02.2022, 11:08
  • Źródło: UMCS
Zmarł prof. Jerzy Bartmiński archiwum UMCS

 7 lutego 2022 r. zmarł śp. prof. zw. dr hab. Jerzy Bartmiński, emerytowany profesor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności, polonista, etnolingwista, folklorysta, slawista, twórca Lubelskiej Szkoły Etnolingwistycznej

 

Urodził się 19 września 1939 roku w Przemyślu (Kruhel Mały). W latach 1956–1961 studiował filologię polską na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 1971 po obronie pracy na temat języka folkloru uzyskał stopień naukowy doktora. Habilitował się w 1978 na Wydziale Humanistycznym UMCS na podstawie rozprawy poświęconej derywacji stylistycznej. W 1993 otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych.

 

Zawodowo był związany z UMCS, w 1991 objął stanowisko profesora nadzwyczajnego, a w 1997 profesora zwyczajnego. Od 1976 kierował pracami zespołu badawczego, który dał podstawę do utworzenia Zakładu Tekstologii i Gramatyki Współczesnego Języka Polskiego. W latach 1992–2009 pełnił funkcję kierownika tej jednostki. Na UMCS pełnił m.in. funkcję prorektora ds. studenckich (1990–1993). Stworzył dwa nowe kierunki studiów – filologię ukraińską i białoruską. Był współtwórcą Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Przemyślu (był dyrektorem Instytutu Polonistyki na tej uczelni i jej profesorem). Został również profesorem zwyczajnym w Instytucie Slawistyki PAN. W 2008 został wybrany na członka korespondenta PAU, a w 2014 na członka czynnego tej instytucji w I Wydziale Filologicznym. Był członkiem-założycielem Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej, a do 2001 pełnił funkcję wiceprezesa zarządu tej instytucji. Zasiadał w jury Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, licznych komitetach naukowych i kolegiach redakcyjnych, m.in. był przewodniczącym Komisji Etnolingwistycznej przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów, członkiem Euroazjatyckiej Akademii Nauk w Mińsku (Białoruś), członkiem Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN, członkiem Komitetu Językoznawstwa PAN (przewodniczącym Komisji Etnolingwistycznej KJ PAN, a następnie Sekcji Etnolingwistycznej tegoż Komitetu), członkiem Komitetu Nauk Etnologicznych PAN, członkiem Komitetu Nauk o Literaturze i przewodniczącym Komisji ds. Folklorystki, członkiem rady naukowej czasopisma „Język Polski", przewodniczącym lubelskiego gremium KAAD.


Autor blisko 700 publikacji dotyczących problemów tekstologii, odmian i stylów języka, semantyki, słownictwa aksjologicznego, gatunków polskiego folkloru, składni, kategorii językowych, językowego obrazu świata, stereotypów językowych i wielu innych zagadnień mieszczących się na styku języka i kultury. Wśród nich jest 12 książek autorskich, w tym wznawianych i wydawanych za granicą:

Redaktor tomu Współczesny język polski (5 wydań), twórca koncepcji i redaktor monumentalnego Słownika stereotypów i symboli ludowych (od r. 1996–), tomu Lubelskie (6 części, 2011), Leksykonu aksjologicznego Słowian i ich sąsiadów (t.1–5, 2015-2019), założyciel i wieloletni redaktor naczelny międzynarodowego rocznika „Etnolingwistyka" (t. 1–30, 1988–2018), redaktor wielu serii wydawniczych, m.in. „Współczesna polszczyzna. Wybór opracowań", tomów lubelskiej tzw. „czerwonej serii".

 

Liczne osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne były podstawą przyznania Profesorowi wielu nagród, medali, odznaczeń, m.in. Złotego Krzyża Zasługi (1989), Nagrody Polcul Foundation (1989), Nagrody im. Oscara Kolberga (1991), Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski (1999), Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski (2014), Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2016), Medalu „Zasłużony dla Polszczyzny" (2016).

Od 1962 do 1982 należał do ZSL. Od 1980 członek „Solidarności", inicjator, współzałożyciel i przewodniczący uczelnianych struktur związku, a także członek prezydium zarządu regionu, inicjator ruchu „Solidarność Rodzin". Internowany w grudniu 1981. Od 1982 zaangażowany w podziemną działalność związku. W 1989 roku współtworzył miejski Komitet Obywatelski. W latach 1992–2003 przewodniczył Fundacji Ruchu Solidarności Rodzin, której jednym ze statutowych celów jest wyrównywanie szans edukacyjnych i pomoc uczącej się młodzieży. W latach 1990–2005 był członkiem kolejno ROAD, Unii Demokratycznej i Unii Wolności.

 

Źródło: UMCS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe