22 - 26 listopada Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK

  • 19.11.2021, 13:25 (aktualizacja 19.11.2021, 13:30)
  • Źródło: PCK
22 - 26 listopada Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK PCK

W dniach 22-26 listopada obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. Jest to święto wszystkich polskich Honorowych Dawców Krwi, którzy bezinteresownie przekazują cząstkę siebie osobom potrzebującym. Krew jest darem bezcennym, najlepszym jaki może podarować człowiek drugiemu człowiekowi.

Początki honorowego Krwiodawstwa sięgają 1958 roku. 2 czerwca 1958 roku Rada Ministrów powołała do życia Instytut Hematologii w Warszawie. Służba krwi podporządkowana została resortowi zdrowia, a Polski Czerwony Krzyż zajmował się odtąd całością promocji i organizacją ruchu honorowych dawców krwi.

Polski Czerwony Krzyż podjął pierwsze działania na rzecz propagowania tej wspaniałej idei. Działalność Polskiego Czerwonego Krzyża w tym okresie skupiała się wokół zagadnień promocji krwiodawstwa i rekrutacji dawców. Wiele uwagi Polski Czerwony Krzyż poświęcił akcji uświadamiania o braku szkodliwości oddawania krwi.

W 1972 roku Polski Czerwony Krzyż doceniając zasługi honorowych dawców krwi ustanowił Dni Honorowego Krwiodawstwa, które niezmiennie obchodzone są w dniach 22 – 26 listopada. Jest to święto wszystkich Honorowych Dawców Krwi, ale i jednocześnie okazja do podziękowań.

Z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK wszystkim Honorowym Dawcom Krwi, wolontariuszom
i sympatykom Ruchu HDK PCK składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, satysfakcji z ratowania zdrowia i życia innych ludzi, szczęścia oraz sukcesów zawodowych. Dziękujemy za cząstkę siebie, jaką bezinteresownie oddajecie potrzebującym, chorym w szpitalach oraz za pomoc i pracę jaką wykonujecie promując ideę honorowego krwiodawstwa. Dziękujemy również pracownikom publicznej służby krwi przekazując podziękowania za dobrą współpracę.

Pomimo nadal panującej pandemii COVID-19 nie zapomnieliśmy o corocznej już tradycji złożenia kwiatów pod pomnikiem „Honorowym Krwiodawcom Krwi PCK – Społeczeństwo”, przy ul. Żołnierzy Niepodległej 8 w Lublinie. Wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
w Lublinie złożymy kwiaty pod pomnikiem w najbliższy poniedziałek tj. 22 listopada 2021r. o godzinie 10.00.

Następnie w biurze Lubelskiego Oddziału Okręgowego PCK przy ul. Puchacza 6 odbędzie się symboliczne wręczenie Honorowym Krwiodawcom odznak Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu.

 

Źródło: PCK

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe