100-lecie Chóru KUL

  • 18.11.2021, 09:48
  • Źródło: rzecznik prasowy KUL
100-lecie Chóru KUL archiwum KUL

Uświetnia najważniejsze wydarzenia uniwersyteckie, nadaje uroczystą oprawę świętom i jubileuszom, koncertuje w Polsce i zagranicą, zdobywa nagrody w prestiżowych konkursach, występuje na wielkich scenach i podczas kameralnych uroczystości – Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II kończy właśnie sto lat. Uroczysty jubileusz odbędzie się w najbliższą sobotę, 20 listopada 2021 r.

Chór KUL powstał w roku akademickim 1921/22 i jest jednym z najstarszych chórów akademickich w Polsce. Zrzesza studentów, absolwentów i pracowników KUL. Wykonuje muzykę klasyczną wokalną, wokalno-instrumentalną i wielkie formy oratoryjno-kantatowe. Promuje polską twórczość religijną i kulturę muzyczną poprzez współczesne prawykonania i nagrania studyjne zapomnianych dzieł dawnych kompozytorów polskiej muzyki kościelnej. Każdego roku daje kilkadziesiąt koncertów na uniwersytecie, w Lublinie, w kraju i za granicą.

Współpracował ze światowej klasy dyrygentami i solistami oraz zawodowymi orkiestrami. Brał udział w ponad stu festiwalach krajowych i zagranicznych. Uczestniczył w Światowym Sympozjum Muzyki Chóralnej w Sydney, Australia w 1996 r. i w Seulu, Korea Płd. w 2014 r. Koncertował kilkakrotnie przed Ojcem Św. Janem Pawłem II w Watykanie. Swoją działalnością promuje polską kulturę za granicą – zarówno w Europie, jak w obu Amerykach, Afryce, Australii i Azji. Chór KUL jest członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr (PZChiO), Europejskiego Stowarzyszenia Chórów - Europa Cantat (ECA) i Międzynarodowej Federacji Muzyki Chóralnej (IFCM). W 2014 roku pełnił zaszczytną funkcję Ambasadora Międzynarodowej Federacji Muzyki Chóralnej.  

Chór KUL zaprasza wszystkich miłośników muzyki, a szczególnie byłych chórzystów, sympatyków i przyjaciół na wspólną Eucharystię w Kościele Akademickim KUL o godz. 12.30, a następnie, o godz. 14.00, na uroczysty koncert w auli im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który będzie również transmitowany online: https://youtu.be/cT8iglY9By0

Na program koncertu złożą się utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta: Alma Dei creatorisAve verumRegina coeliBenedictus sit Deus oraz Johna Ruttera Gloria. Chórowi KUL towarzyszyć będzie Orkiestra Trybunału Koronnego w Lublinie oraz soliści: Agnieszka Tyrawska – sopran, Ewa Wołoszkiewicz – sopran, Natalia Skipor – mezzosopran. Na organach zagra Stanisław Maryjewski. Dyrygent - Grzegorz Pecka.

Źródło: rzecznik prasowy KUL

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe