WIECZÓR NORWIDOWSKI na KUL

  • 27.10.2021, 12:00
  • Źródło: rzecznik prasowy KUL
WIECZÓR NORWIDOWSKI na KUL archiwum KUL

W czwartek 28 października Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza na WIECZÓR NORWIDOWSKI zorganizowany w związku z przypadającą w tym roku dwusetną rocznicą urodzin Cypriana Norwida. Pierwszym punktem programu, o godz. 16.00, będzie otwarcie wystawy w Muzeum KUL - NORWID. „Pomiędzy świtem a nocy zniknięciem".

Na ekspozycji zostanie zaprezentowanych kilkadziesiąt oryginalnych prac plastycznych Norwida: rysunków, akwarel i grafik oraz jeden rękopis, a towarzyszyć im będzie literacki komentarz ich twórcy - cytaty zaczerpnięte z jego pism, pochodzące zarówno z utworów poetyckich, prozatorskich, jak również z listów. Całości dopełni bogaty wybór pierwodruków oraz publikacji z epoki ilustrowanych przez Norwida. Większość obiektów pochodzi z kolekcji prywatnych, widzowie będą mieli więc niepowtarzalną okazję, by zapoznać się z kilkoma dziełami Norwida prezentowanymi publicznie po raz pierwszy. Wystawa będzie czynna do 31 stycznia 2022 r., od poniedziałku do piątku, w godz. od 12.00 do 16.00.

- W tytule wystawy, zaczerpniętym z poematu Quidam, chcieliśmy z jednej strony odwołać się do poetyckiej metafory ludzkiego życia, z drugiej – wyeksponować oryginalność Norwidowskiego obrazowania, któremu towarzyszy przekonanie o kruchości egzystencjalnej człowieka, a zarazem o jego eschatologicznym przeznaczeniu – tłumaczy dr Edyta Chlebowska, kurator wystawy.

Wystawie towarzyszyć będzie ekspozycja dotycząca inicjatyw norwidologicznych podejmowanych na KUL, zlokalizowana na holu I piętra Gmachu Głównego KUL oraz promocja albumu Cyprian Norwid Wierny-portret, zaplanowana o godz. 17.00 w czytelni bibliotecznej Wydziału Teologii (Kolegium Jana Pawła II, sala 102). Spotkanie z autorką albumu dr Edytą Chlebowską i wydawcą dr. Adamem Cedro poprowadzi prof. Lechosław Lameński. Natomiast o godz. 18.30 w Sali teatralnej (Centrum Transferu Wiedzy sala 02), wystąpi TEATR NIE TERAZ ze spektaklem „Powrót Norwida". Ze względu na ograniczoną ilość miejsc na spektakl obowiązują zapisy - tel. 81 445 40 29.

 

Źródło: rzecznik prasowy KUL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe