piątek, 19 kwietnia 2024 13:48
Reklama

Najpiękniejsze wieńce dożynkowe w Urzędzie Marszałkowskim

  • Źródło: rzecznik prasowy UMWL
Najpiękniejsze wieńce dożynkowe w Urzędzie Marszałkowskim

Autor: archiwum UMWL

W holu budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie przy ul. Grottgera 4 można od dziś podziwiać dwa zwycięskie wieńce z tegorocznych dożynek w Lubyczy Królewskiej. Jak co roku jednym z głównych wydarzeń wojewódzkiego święta plonów był konkurs na najładniejszy wieniec: tradycyjny i współczesny. Do konkursu zgłoszono 87 wieńców. W kategorii tradycyjnej pierwsze miejsce zajął wieniec wykonany przez Sołectwo Dębów, gmina Sosnówka (powiat bialski). Natomiast w kategorii współczesny wygrał wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Maryninie, gmina Konopnica (powiat lubelski). Oba wieńce będzie można podziwiać przez najbliższy miesiąc. - Tradycją stało się, że wieńce które zajęły pierwsze miejsce w konkursie są prezentowane do oglądania mieszkańcom województwa oraz wszystkim osobom, które załatwiają urzędowe sprawy. Zapraszam do budynku przy ulicy Grottgera, wieńce są naprawdę imponujące - przekonuje Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Zdzisław Szwed. Wieniec, który zajął pierwsze miejsce w kategorii „tradycyjny”, będzie reprezentował województwo lubelskie na przyszłorocznych Dożynkach Prezydenckich.

W kategorii - wieniec tradycyjny I miejsce zajął Wieniec wykonany przez Sołectwo Dębów, gmina Sosnówka (powiat bialski). Wieniec tradycyjny w kształcie korony wykonany zgodnie z tradycją dawnych wieńców dożynkowych. Do wykonania wieńca wykorzystane zostały różne materiały naturalne oraz kłosy zbóż pszenicy, orkiszu, żyta, owsa, jęczmienia oraz suszonych kwiatów typu zatrwian. Elementy wieńca związane zostały sznurkiem jutowym, bez użycia kleju. Wewnątrz korony znajdują się woreczki z ziarnem zbóż, świeże kwiaty, owoce i warzywa. Dopełnieniem całości jest swojski chleb upieczony z mąki żytniej. W dzisiejszej prezentacji wieńca Sołectwo Dębów wsparły dzieci i młodzież oraz wielopokoleniowy Zespół Śpiewaczy z Rozwadówki, który w tym roku obchodził Jubileusz 50-lecia swojej działalności. W swoim bogatym repertuarze posiada ludowe nadbużańskie dumki, pieśni przepełnione tzw. gwarą chachłacką oraz widowisko obrzędowe „Dożynki”.

W kategorii - wieniec współczesny I miejsce zajął Wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Maryninie, gmina Konopnica (powiat lubelski). Wieniec współczesny przedstawia postać św. Jana Pawła II jako uhonorowanie setnej rocznicy urodzin Wielkiego Polaka. Wieniec został wykonany techniką współczesną, wykorzystującą głównie nowoczesne masy plastyczne, które w misterny sposób zostały obklejone kłosami i nasionami. Wzory na szatach liturgicznych zostały odtworzone na podstawie dostępnych zdjęć Papieża. Wykonawczynie tego monumentalnego dzieła dziękują za wstawiennictwem Świętego Papieża za tegoroczne zbiory oraz proszą o błogosławieństwo i łaski dla rolników i ich rodzin. Koło Gospodyń Wiejskich w Maryninie czynnie i z sukcesami reprezentuje gminę Konopnica oraz swoją miejscowość podczas uroczystości związanych z promocją działalności wsi i obszarów wiejskich. W 2016 roku Koło Gospodyń Wiejskich w Maryninie otrzymało w plebiscycie Dziennika Wschodniego tytuł "Koło Gospodyń 2015".

Zwycięzcom gratulujemy!



Podziel się
Oceń

Komentarze