sobota, 20 kwietnia 2024 05:36
Reklama

Inauguracja Polskiej Unii Metrologicznej

  • Źródło: rzecznik prasowy PL
Inauguracja Polskiej Unii Metrologicznej

Autor: archiwum PL

Na Politechnice Lubelskiej oficjalnie rozpoczęła działalność Polska Unia Metrologiczna. Deklarację przystąpienia do Unii podpisało symbolicznie dziesięć podmiotów. Swoje podpisy pod dokumentem złożyli przedstawiciele:

  1. politechnik: Krakowskiej, Lubelskiej, Łódzkiej, Opolskiej, Poznańskiej, Śląskiej, Świętokrzyskiej, Warszawskiej;

  2. instytutów naukowych i urzędów: Instytutu Metalurgii i Żelaza, Głównego Urzędu Miar.

Polska Unia Metrologiczna została utworzona 30 sierpnia br. Jej biuro znajduje się na Politechnice Lubelskiej. Uczelnia na ten cel otrzymała ponad 1,3 mln zł z Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Głównym celem Unii jest integracja polskich instytucji zajmujących się metrologią. Chcemy wspólnie w sposób efektywny zarządzać przepływem informacji, nie tylko o charakterze intelektualnym i naukowym, ale również o posiadanym i możliwym do wykorzystania zapleczu badawczym. Takie scentralizowanie umożliwi skuteczną wymianę myśli, rozwój kadry, racjonalny rozwój zaplecza naukowo-badawczego i skuteczną współpracę z otoczeniem społeczno-biznesowym – mówił rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater.

Jak podkreślił prezes Głównego Urzędu Miar prof. Jacek Semaniak, to szczególny czas dla polskiej metrologii. – Musimy rozwijać nasze potencjały w warunkach współpracy, abyśmy mogli podejmować takie inicjatywy, które niejednokrotnie będą przerastać możliwości pojedynczej jednostki. Nasza współpraca sprawi, że staniemy się w wymiarze krajowym bezkonkurencyjni, a na arenie międzynarodowej konkurencyjni.

Działania Polskiej Unii Metrologicznej koncentrować się będą m.in. na współpracy
z przemysłem i otoczeniem biznesowym. Ten obszar jest niezwykle pożądany przez przedsiębiorców, szczególnie tych nieposiadających odpowiedniego zaplecza i infrastruktury metrologicznej.

Głównym zadaniem, które będziemy realizować, będzie przeprowadzenie inwentaryzacji stanu aparaturowego metrologii w Polsce pod hasłem „Powszechny spis metrologiczny”. Pozwoli to na stworzenie bazy infrastruktury, dzięki czemu szybko i skutecznie będziemy mogli realizować prace badawcze w określonych instytucjach i laboratoriach – poinformował dyrektor biura Polskiej Unii Metrologicznej prof. Jerzy Józwik.

Ponadto naukowcy opracują i zaczną wdrażać system wsparcia kadry. Będzie on obejmował staże dla młodych pracowników nauki, w tym także studentów, pomoc przy doktoratach wdrożeniowych, udział w badaniach, kursach i szkoleniach z zakresu metrologii.

Obecny na spotkaniu Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek poinformował
o nowym programie o nazwie PUMA, który powstał dzięki współpracy ministerstwa oraz Głównego Urzędu Miar.
Nabór wniosków do tego programu rozpocznie się już 2 listopada br. Na ten program, mający wspierać działalność naukowo-badawczą w zakresie metrologii, ministerstwo przeznacza 20 mln zł.

O głównych założeniach tego programu mówił wiceprezes Głównego Urzędu Miar
dr Andrzej Kurkiewicz: – Program będzie wspierał realizację projektów służących: podniesieniu poziomu kompetencji instytucji metrologicznych, wzmocnieniu kapitału intelektualnego, zwiększeniu konkurencyjności gospodarki, rozwoju nowoczesnych technologii, stymulowanie rozwoju  metrologii, w szczególności w obszarach zdrowia, środowiska i energii, zaawansowanych technik pomiarowych oraz rozwoju technologii cyfrowych.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze