piątek, 29 marca 2024 09:46
Reklama

Dyniowe love - przepisy Elżbiety Wójcik

  • Źródło: Elżbieta Wójcik
Dyniowe love - przepisy Elżbiety Wójcik

Autor: Elżbieta Wójcik

 

 

Bardzo lubię poezję jesiennych kolorów, a zwłaszcza kolory warzyw na straganach naszych ryneczków.

Sezon na wspaniałe przetwory oraz ciasta, desery, kluseczki, pierogi przygotowane z udziałem dyni uważam za otwarty. Dynie możemy jadać na surowo w postaci wstążek wykonanych za pomocą obieraczki do warzyw ,tylko skropionych delikatnym sosem na bazie naturalnego oleju, posypanych kaparami oraz prażonymi pestkami dyni, jak również dodawać dynię do klusek śląskich lub kopytek. Jest to super pomysł dla wegan, ponieważ mus dyniowy, jego kleistość stanowi spoinę przy przygotowywaniu wyrobów typu kluski i ciasta. Niektórych gatunków dyni po upieczeniu nie musimy nawet obierać, ponieważ można przygotować mus miksując całą upieczoną dynię bez pestek, gdyż skórka jest bardzo miękka. Dynia w kuchni staropolskiej używana była również jako zastępstwo jaj.

Cieszmy się jesienią i dobrocią warzyw na naszych stołach, a dziś proponuję sernik z dynią, który jest bardzo łatwy w przygotowaniu a jest bez glutenu, więc to propozycja również dla osób nie tolerujących glutenu.

 

 

 

 

Sernik z dynią bez glutenu

Spód

Płatki owsiane bez glutenu 1 szklanka

Olej kokosowy 90 g

Cynamon ½ łyżeczki

Płatki owsiane blendujemy, wsypujemy do miski , dodajemy olej kokosowy oraz cynamon, dokładnie mieszamy. Wykładamy spód tortownicy, wcześniej wyłożony papierem do pieczenia. Dokładnie dociskamy i wkładamy na chwilkę do lodówki


 

Ciasto

Ser mielony 1 kg

 

Dynia 600 g

Cukier puder 1 szkl.

Jajka 6 szt.

Budyń śmietankowy bez cukru i glutenu 40 g

Cukier waniliowy -naturalny 1 szt.

Dynię pieczemy ok 0,5 godziny w temp 160 stopni. Połowę obieramy ze skórki i kroimy w kostkę, resztę również obieramy i blendujemy na gładką masę.

Do malaksera wkładamy wszystkie składniki oprócz dyni. Wszystko razem miksujemy. Gdy będzie gotowe dodajemy mus z dyni i jeszcze raz miksujemy.

Tak przygotowane ciasto wylewamy na wcześniej przygotowany spód na to układamy kawałeczki pieczonej dyni.

Pieczemy ok 1 godziny w temp 180 stopni Celsjusza.

Po wyjęciu z pieca przed podaniem schładzamy.

Elżbieta Wójcik - regionalistka od wielu lat zajmująca się badaniem historii potraw Lubelszczyzny, od 30 lat wspólnie z mężem Jerzym prowadzi w Lublinie restaurację Koncertowa, hołduje tradycjom w kulturze i na talerzu.


 


Podziel się
Oceń

Komentarze