Duże zainteresowanie małoinwazyjnymi zabiegami chirurgicznymi na Oddziale Chirurgii Naczyniowej wojewódzkiego szpitala przy alei Kraśnickiej w Lublinie

  • 09.09.2021, 12:28
  • Źródło: rzecznik prasowy UMWL
Duże zainteresowanie małoinwazyjnymi zabiegami chirurgicznymi na Oddziale… Sasin Tipchai z Pixabay

Oddział Chirurgii Naczyniowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie wykonuje coraz więcej małoinwazyjnych zabiegów chirurgicznych, które pozwalają na szybszy powrót pacjenta do zdrowia i codziennych zajęć, w szczególności z powikłaniami po przebytym COVID-19. Oddział Chirurgii Naczyniowej dysponuje obecnie 20 łóżkami z salą intensywnego nadzoru pooperacyjnego oraz gabinetem USG. Na oddziale zatrudnianych jest dziewięciu lekarzy, którzy pracują również w Poradni Chirurgii Naczyniowej oraz Leczenia Zespołu Stopy Cukrzycowej czynnej przez 5 dni w tygodniu. Na Oddziale przeprowadzane są klasyczne zabiegi operacyjne dotyczące np. miażdżycowej niedrożności tętnic, tętniaków aorty brzusznej i tętnic obwodowych czy żylaków. Z kolei małoinwazyjne zabiegi wewnątrznaczyniowe wykonuje się m.in. przy leczeniu zwężeń i niedrożności tętnic szyjnych i obwodowych, a także tętniaków aorty brzusznej wykonując wszczepienie stentgraftów.

- Wznowienie działań chirurgicznych na Oddziale Chirurgii Naczyniowej to kolejna dobra wiadomość dla pacjentów. Mam nadzieję, że to kolejny krok do stabilizacji w służbie zdrowia - mówi Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

- Tak naprawdę dopiero od maja tego roku możemy mówić o powrocie do medycznych procedur obowiązujących na naszym oddziale, gdyż wcześniej, przez kilka miesięcy nasza działalność była bardzo ograniczono z powodu pandemii COVID-19. Skutki epidemii obserwujemy niestety do dzisiaj, zgłasza się do nas duża liczba pacjentów, u których obserwujemy liczne zaburzenia po przebytej chorobie, zwłaszcza powikłania zakrzepowe i zatorowe - tłumaczy dr n.med. Marek Chrapko, ordynator Oddziału Chirurgii Naczyniowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy alei Kraśnickiej.

Oddział Chirurgii Naczyniowej oraz Pracownia Radiologii Zabiegowej wyposażone są w szereg najnowszych urządzeń umożliwiających przeprowadzanie szerokiej gamy zabiegów wewnątrznaczyniowych. U pacjentów z niewydolnością nerek zabiegi naczyniowe przeprowadza się z użyciem CO2, ograniczając stosowanie nefrotoksycznego kontrastu. W ostatnich latach nastąpił duży postęp w rozwoju małoinwazyjnych procedur wewnątrznaczyniowych. Zabiegi tego typu skracają czas leczenia i powrotu pacjenta do zdrowia, nie narażając go na rozległe zabiegi operacyjne. Jednocześnie dają dużo większe możliwości leczenia, szczególnie drobnych naczyń obwodowych, na przykład w zespole stopy cukrzycowej lub naprawy nieprawidłowo działających przetok do hemodializy. Oddział prowadzi również leczenie zachowawcze pacjentów z chorobami naczyń obwodowych, w przypadkach braku możliwości wykonania zabiegów operacyjnych lub braku wskazań do leczenia operacyjnego.

Źródło: rzecznik prasowy UMWL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe