czwartek, 18 kwietnia 2024 22:15
Reklama

Już jutro zabrzmi pierwszy dzwonek

  • Źródło: rzecznik prasowy UM Lublin
Już jutro zabrzmi pierwszy dzwonek

Autor: archiwum UM Lublin

W roku szkolnym 2021/2022 Miasto Lublin prowadzić będzie 151 szkół i placówek różnego typu działających w formie jednostek budżetowych. W tej liczbie znajduje się 68 przedszkoli z 9300 miejscami i 22 szkoły podstawowe z oddziałami przedszkolnymi, zapewniające ok. 900 miejsc dla dzieci 5-letnich i 6-letnich. Do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych uczęszczać będzie 9 747 dzieci w wieku od 3 do 6 lat. W szkołach wszystkich typów prowadzonych przez Miasto kształcić się będzie ok. 44 tys uczniów i słuchaczy. We wszystkich szkołach i placówkach prowadzonych przez Miasto zatrudnionych będzie ponad 6 tys. nauczycieli i ponad 3 tys. pracowników niepedagogicznych. Ponadto Miasto jest organem dotującym dla 178 placówek prowadzonych przez inne podmioty, w których kształcić się będzie ponad 14 tys. wychowanków i uczniów.

 

W dniach od 18 do 27 sierpnia funkcjonariusze Straży Miejskiej Miasta Lublin przeprowadzili kontrole na obszarze 43 szkół podstawowych na terenie miasta. W ramach czynności przeprowadzano rozmowy z dyrektorami szkół bądź kierownikami gospodarczymi odpowiedzialnymi za dany obiekt, dotyczące bezpiecznego powrotu uczniów do szkół oraz występujących problemów w rejonie placówek. Zwracano uwagę na takie aspekty zabezpieczenia placówek jak monitoring, objęcie ochroną przez dozorcę/firmę ochroniarską, a także zapewnienie dostępu do środków dezynfekcyjnych i maseczek oraz izolatorium wyposażonego w środki ochronne.


Do wszystkich szkół i placówek został przekazany zestaw materiałów przygotowanych przez MEiN, w tym także materiały informacyjne dotyczące szczepień uczniów w wieku 12-18 lat. Jednym z załączników jest dokument, który w sposób szczegółowy określa zakres obowiązków dyrektora szkoły lub placówki w tym zakresie. Dyrektorzy jednostek prowadzonych przez Miasto Lublin organizować będą prace szkół i placówek zgodnie z wytycznymi sanitarnymi przygotowanymi przez MEiN wspólnie z MZ i GIS. Są to w dużej mierze rozwiązania znane z poprzedniego roku szkolnego, takie jak rekomendacja szczepień, dezynfekcja, zachowanie dystansu społecznego oraz zasad higieny, korzystanie z maseczek w miejscach wspólnych oraz częste wietrzenie pomieszczeń zamkniętych. Konkretne decyzje każdorazowo podejmować będzie dyrektor szkoły lub placówki, mając na względzie m.in. możliwości lokalowe, liczbę oddziałów, liczebność klas. W okresie wakacji placówki oświatowe składały zapotrzebowanie na środki ochrony: maseczki jednorazowe, maseczek FFP2/FFP3, rękawiczki, termometry, płyny do dezynfekcji, stacje do dezynfekcji z funkcją mierzenia temperatury, płyny do stacji dezynfekcyjnych. Szkoły i placówki oświatowe zaopatrywane będą stopniowo wg. kryteriów przyjętych przez dostawców. Za zaopatrzenie odpowiedzialna jest Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

 

Duże znaczenie dla wzrostu jakości procesu dydaktyczno-wychowawczego mają remonty inwestycje w obiekty i placówki oświatowe, których celem jest poprawa stanu technicznego obiektów, warunków kształcenia, rozwój sieci szkół oraz przedszkoli. Zdecydowanej poprawie ulega stan techniczny obiektów szkolnych, w których realizowane były zarówno duże zadania inwestycyjne, jak i stałe remonty bieżące, na które od początku 2021 roku przekazano łącznie ponad 3,7 mln zł. Większe z nich miały miejsce w Szkołach Podstawowych nr 43, nr 6, nr 5, nr 40 i nr 51.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze