środa, 24 kwietnia 2024 22:02
Reklama

Oberżyny, bakłażany...- przepisy Elżbiety Wójcik

  • Źródło: Elżbieta Wójcik
Oberżyny, bakłażany...- przepisy Elżbiety Wójcik

Autor: Elżbieta Wójcik

Oberżyny, bakłażany mienią się kolorami na naszych grządkach. Fiolet migoczący z purpurą, przetykaną amarantem. To warzywo, a raczej owoc z rodziny psiankowatych , który zawitał już w XVI wieku do Polski wraz z Maurami wędrującymi aż z Indii. Roślina ta bardzo popularna w Europie środkowej ze względu na swą nazwę..” gruszka miłości”, kiedyś uprawiana dla ozdoby a teraz bardzo popularna wraz z narastającą tendencją do spożywania zdrowej i dobrej jakości żywności.

Oberżyna zawiera bardzo mało kalorii, za to bardzo dużo błonnika ,soli mineralnych. Zawiera również antycyjany ,którym zawdzięcza swój jakże piękny kolor oraz potencjał ochrony naszego organizmu przed działaniem wolnych rodników oraz związki te pomagają przyswajać witaminę C. Działają również antywrzodowo, antyalergicznie i antyrzybiczo.

Ze względu na zawartość solaniny w bakłażanach, nie poleca się spożywania ich na surowo, tylko po obróbce termicznej, która wręcz poprawia smak oberżyny. Najczęściej spotykane są bakłażany w postaci pasty do pieczywa, mięs, ryb, grillowane oraz smażone. Dziś polecam przepis na jeszcze letnie popołudnia czyli:

Bakłażany grillowane po Krymsku

Grillowane bakłażany

2 bakłażany

½ szkl. oleju smakowego ja użyłam rozmarynowego

4 pomidory

mieszanka ziół typu włoskiego -zrobiłam z oregano, natki pietruszki, bazyli, koperku, szałwii

Bakłażany kroimy na plastry grubości ok 1 cm, układamy na dobrze rozgrzanej płycie grilla, grillujemy ok 1 minuty a każdej strony. Zdejmujemy z grilla układamy w naczyniu warstwami skrapiając olejem smakowym i posypując ziołami bez soli. Tak przygotowane bakłażany odstawiamy aby przeszły smakami na ok 1 godzinę

 

Do wydania na talerzyku układamy plaster bakłażana, plaster pomidora i na koniec również plaster bakłażana. Dekorujemy sosem tzatziki

 

 

 

 

Sos tzatziki

400 g jogurtu typu greckiego

2 szt ogórka świeżego

mieszanka ziół- czosnek , sól, koperek,

sok z cytryny do smaku

pieprz do smaku

1 łyżeczka oleju

Elżbieta Wójcik - regionalistka od wielu lat zajmująca się badaniem historii potraw Lubelszczyzny, od 30 lat wspólnie z mężem Jerzym prowadzi w Lublinie restaurację Koncertowa, hołduje tradycjom w kulturze i na talerzu.

 


 


 


Podziel się
Oceń

Komentarze