Przyjazne patrole ruszyły

  • 16.07.2021, 08:22
  • Źródło: rzecznik prasowy UM Lublin
Przyjazne patrole ruszyły archiwum UM Lublin

Miasto Lublin ponownie przystąpiło do partnerskiego projektu „Przyjazne Patrole". Jest to wspólna inicjatywa realizowana przez Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Lublin, Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie oraz Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie. Ma na celu zwiększenie poczucia bezpieczeństwa dzieci i rodzin znajdujących się w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia.


– „Przyjazny Patrol" pojawia się wszędzie tam, gdzie zagrożone jest bezpieczeństwo dziecka, w szczególności w sytuacji, gdy jest świadkiem lub uczestnikiem przemocy, w tym przemocy w rodzinie, przebywa bez opieki osób dorosłych czy jest uczestnikiem wypadku komunikacyjnego oraz w innych sytuacjach zagrażających jego dobru. Kolejnym zadaniem Patrolu, poza podejmowaniem działań interwencyjnych, jest monitorowanie sytuacji dzieci w rodzinach dysfunkcyjnych, z problemami opiekuńczo-wychowawczymi i zagrożonych przemocą w rodzinie. Realizacja tego projektu jest zatem szczególnie ważna w kontekście długiego okresu izolacji i konieczności dystansowania się, co nie pozostało bez wpływu na zjawisko przemocy, w tym przemocy w rodzinie – mówi Monika Lipińska Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.


Lubelski „Przyjazny Patrol" wznowił działalność 2 lipca. Pełni dyżury w weekendy od piątku do niedzieli, w godzinach popołudniowo – wieczornych. Patrol składa się z dwóch funkcjonariuszy Policji, pracownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie oraz pracownika Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie. W ramach wspólnych patroli pracownicy MOPR i CIK podejmą działania związane ze zdiagnozowaniem sytuacji dziecka oraz rodziny, działania związane z zapewnieniem właściwej opieki nad dzieckiem, a w miarę potrzeb udzielą porad i wsparcia. Natomiast funkcjonariusze Policji podejmą czynności związane z zapewnieniem bezpieczeństwa osobom, których dobro zostało zagrożone oraz zabezpieczą materiały dowodowe.

 

W tym roku przewiduje się 72 dni dyżurów „Przyjaznych Patroli". Środki na ich realizację pochodzące z budżetu Miasta Lublin to około 100 tys. zł.

Źródło: rzecznik prasowy UM Lublin

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe