piątek, 29 marca 2024 16:13
Reklama

Kolorowe, cukiniowe lato - przepisy Elżbiety Wójcik

  • Źródło: Elżbieta Wójcik
Kolorowe, cukiniowe lato - przepisy Elżbiety Wójcik

Autor: Elżbieta Wójcik

 

Zucchina, cukinia, kabaczek to przepyszne warzywo pochodzące z tej samej rodziny, co tak dobrze nam znana dynia. Występuje w różnych kształtach i kolorach, od żywo zielonej, żółtej, jak też prążkowanej lub nakrapianej. Cukinia to warzywo, które bardzo szybko zapyla się z kolegami i koleżankami z sąsiednich grządek, stąd w następnym roku owocowania będzie występowła w różnych barwach i kolorach oraz kompozycjach na skórkach warzyw. Jeśli uprawiamy je na własnej działce, to w drugim roku owocowania z nasion samodzielnie zebranych będziemy mieli już inne zupełnie szalone kompozycje smakowe. Doświadczyłam tego na własnej działce, stąd też polecam sianie co roku nasion tzw. klasyfikowanych, aby uzyskać zbiór chrupkiej, smacznej cukinii.

Polecam zajadać cukinię na surowo w postaci surówki, która z dodatkiem odrobiny natki pietruszki ma niezapomniany smak. Jadam cukinię jako dodatek smakowy do kanapek zamiast ogórka, oraz jako carpaccio z plastrami pomidora i odrobiną pasty pesto np. z pokrzywy.

 Cukinia zawiera spore ilości wit. C, K, oraz witaminy z grupy B, magnez, potas oraz żelazo. Ciekawostką jest to, iż cukinia vel kabaczek zmniejsza lub ogranicza szkodliwe działanie pestycydów, na organizm ludzki. Cukinia zapobiega anemii, dba o o prawidłową pracę naszych tętnic i żył, oraz pomaga w trawieniu. Bardzo lubię cukinię, choć wielu z nas kojarzy się ona tylko z warzywnym leczo.

Bardzo często robię surówki z cukinii, pasztet z cukinii zamiast typowego mięsnego-jest lżejszy i super na upalne lato oraz plasterkuję młodą cukinię i konserwuję. Można oczywiście zakisić cukinię tak jak ogórki, ale to już dla koneserów smaku.

Dziś zrobimy pasztet z cukinii oraz surówkę z cukinii.

 

Pasztet z cukinii

2 średniej wielkości cukinie ok 500 g

2 marchewki ok 200 g

1 cebula ok 70 g

100 g płatków owsianych

100 g utartych obranych migdałów

3 jajka

Sól, szczypta cukru, pieprz, skruszone suszone pomidory

 

Cukinię myjemy, osuszamy i ścieramy na tarce jarzynowej. W misce posypujemy odrobiną soli i odstawiamy na ok 1/2 godziny. Po tym czasie odciskamy cukinię od nadmiaru wody. Do odciśniętej cukinii ścieramy również na oczkach tarki jarzynowej marchewki i cebulę. Do startej masy dodajemy jajka, płatki, mielone migdały. Mieszamy, całość doprawiamy solą, pieprzem suszonymi startymi pomidorami. Przygotowaną masę wkładamy do formy keksowej wyłożonej wcześniej papierem do pieczenia.

Pasztet pieczemy 40 minut w temperaturze 150 stopni Celsjusza. Po upływie tego czasu polecam sprawdzić pasztet metodą do tzw. suchego patyczka. Jeśli jest lekko wilgotny dodajemy jeszcze ok 10 minut pieczenia.

Osobiście upieczony pasztet z cukinii podaję z kawiorem z bakłażana.

 

Surówka z cukinii i natki pietruszki.

2 szt. średniej wielkości cukinii

2 jabłka

1 pęczek natki pietruszki

Sos do surówki

1/3 szkl. oleju

1 płaska łyżka stołowa miodu

1/2 łyżeczki soli

1 łyżeczka musztardy

1 łyżka stołowa soku z cytryny

1 łyżka siekanych ulubionych ziół ( może być koperek, tymianek, rozmaryn, lubczyk, szałwia -to co macie w zasięgu ręki, jeśli nie macie to zrobicie bez)

Cukinię nie obieramy ze skórki, tylko siekamy w całości na drobne paseczki, do niej dodajemy posiekane w paseczki, nie obierane ze skórki jabłka, oczywiście pozbawione gniazd nasiennych. Do warzyw dodajemy drobno posiekaną natkę pietruszki. Całość mieszamy doprawiając sosem.

Przygotowanie sosu

Wszystkie składniki sosu wkładamy do słoiczka, wieczko dokręcamy i potrząsamy do zemulgowania wszystkich składników.

Tak powstaje sos winegret bardzo przydatny przy większości sałatek.

Elżbieta Wójcik - regionalistka od wielu lat zajmująca się badaniem historii potraw Lubelszczyzny, od 30 lat wspólnie z mężem Jerzym prowadzi w Lublinie restaurację Koncertowa, hołduje tradycjom w kulturze i na talerzu.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze