Zarząd Województwa Lubelskiego z wotum zaufania i absolutorium

  • 14.07.2021, 13:35
  • Źródło: rzecznik prasowy UMWL
Zarząd Województwa Lubelskiego z wotum zaufania i absolutorium archiwum UMWL

Najważniejszymi punktami XXVII Sesji Sejmiku Województwa Lubelskiego, która odbyła się 13 lipca 2021 roku w Lubelskim Centrum Konferencyjnym była dyskusja i głosowanie nad wotum zaufania oraz udzieleniem absolutorium z wykonania budżetu za rok 2020 władzom województwa. Sejmik w obu przypadkach opowiedział się po stronie Zarządu Województwa Lubelskiego. Głosowanie nad wotum zaufania poprzedziła dyskusja nad „Raportem o stanie województwa lubelskiego”,.

 – Mimo bardzo trudnego czasu zmagania się z pandemią i jej skutkami, bardzo dobrze radzimy sobie z wykorzystywaniem środków europejskich, co stawia Lubelskie na czele polskich regionów – powiedział marszałek Jarosław Stawiarski.

Skutki pandemii COVID-19 były czynnikiem mającym negatywny wpływ na realizacje budżetów większości jednostek samorządu terytorialnego. Zmniejszenie planowanych dochodów własnych, w szczególności dochodów podatkowych, spowodował w samorządach wzrost poziomu zadłużenia oraz ograniczanie wydatków inwestycyjnych. Na tym tle województwo lubelskie przedstawia się  pozytywnie. W trakcie realizacji budżetu nie wystąpiły trudności z płynnością finansową, a kwota zabezpieczona w budżecie na inwestycje pozwalała na ich realizacje w zaplanowanym zakresie rzeczowym. Dochody własne województwa lubelskiego w relacji do 2019 r. wzrosły o 30%. Dochody z tytułu podatków, które odzwierciedlają koniunkturę gospodarczą regionu, utrzymały się na poziomie roku 2019 i wyniosły 234,5 mln. zł. Otrzymana subwencja ogólna, której wartość szacowana jest na podstawie potencjału regionu, była wyższa niż w 2019 r. o 14,67% i wyniosła 356 mln. zł. Łączne dochody województwa lubelskiego w 2020 r. osiągnęły wartość 1,047 mld zł., natomiast wydatki budżetu województwa w roku 2020 wyniosły 906,9 mln zł. Sfinansowanie zaplanowanych zadań inwestycyjnych i wsparcie placówek ochrony zdrowia w związku z przeciwdziałaniem pandemii było priorytetem Zarządu Województwa. Dlatego w ciągu roku dokonywano ograniczania wydatków bieżących, aby przeciwdziałać ryzyku braku płynności i otrzymania mniejszych niż zaplanowano dochodów. Pozwoliło to na zmniejszenie zaplanowanych w budżecie wydatków bieżących o ok. 100 mln. zł. Mimo niekorzystnej sytuacji gospodarczej związanej z wprowadzonymi ograniczeniami, budżet województwa lubelskiego za rok 2020 zamknął się nadwyżką budżetową w wysokości 140,3 mln zł. Osiągnięty wynik pozwolił Zarządowi na kontynuację planu w zakresie zmniejszenia zadłużenia województwa. Dług na koniec roku 2020 wyniósł 691,6 mln zł i jest najniższy od 2018 roku. W relacji do dochodów osiągnął najniższy wskaźnik od 2015 roku. Sprawozdanie z wykonania budżetu województwa za 2020 rok uzyskało pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej. Podlegało ono badaniu przez biegłego rewidenta. Zostało zaopiniowane pozytywnie, bez zastrzeżeń. W sprawie udzielenia wotum zaufania Zarządowi Województwa Lubelskiego 19 radnych zagłosowało „za”, 6 było „przeciw”, 8 wstrzymało się od głosu. Za udzieleniem absolutorium Zarządowi Województwa Lubelskiego 19 radnych było „za”, 6 - „przeciw”, 8 wstrzymało się od głosu.

Źródło: rzecznik prasowy UMWL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe