piątek, 19 kwietnia 2024 00:32
Reklama

Przysięga wojskowa elewów w Dęblinie

  • Źródło: oficer prasowy LBOT
Przysięga wojskowa elewów w Dęblinie

Autor: LBOT

 

Na terenie jednostki wojskowej przy ul. Saperów 5 w Dęblinie odbyła się uroczysta przysięga wojskowa absolwentów klas wojskowych z województwa lubelskiego, którzy właśnie ukończyli skróconą służbę przygotowawczą w ramach programu Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe.

 

Na sztandar 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” przysięgę złożyło 70 żołnierzy – absolwentów klas wojskowych z naszego regionu. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, środowisk kombatanckich oraz rodziny żołnierzy. Wydarzenie uświetnił swoją obecnością gen. bryg. dr inż. Artur Dębczak, pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej - dyrektor Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, który skierował do żołnierzy słowa uznania i podziękowania za dojrzałą postawę oraz duże zaangażowanie podczas szkolenia. Dyrektor Biura odczytał również list Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, skierowany do składających przysięgę.

 

Żołnierze składający przysięgę ukończyli trwającą 12 dni służbę przygotowawczą dla absolwentów Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych. Szkolenie odbyło się na przykoszarowym placu ćwiczeń taktycznych Zajezierze, pod okiem instruktorów oddelegowanych z batalionów podległych 2 LBOT. Było to pierwsze tego typu szkolenie w lubelskiej brygadzie i jedno z pierwszych w WOT. Podczas intensywnych ćwiczeń w terenie elewi poznawali tajniki strzelectwa i taktyki, uczestniczyli także w zajęciach z profilaktyki i dyscypliny wojskowej oraz musztry.

 

O zainteresowaniu wojskiem, służbie przygotowawczej i planach na przyszłość tak mówili, sami elewi - „Służba przygotowawcza jest dla mnie sprawdzeniem samego siebie i swoich możliwości. Jestem dumny, że mogę założyć mundur, rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności. Służba przygotowawcza umożliwi mi również wstąpienie do służby zawodowej” – powiedział szer. Kamil Babut z Zespołu Szkół Nr 3 im. Marii Dąbrowskiej w Puławach.

 

Z kolei szer. elew Marianna Stelmach z 14 Liceum Ogólnokształcącego w ZSO Nr 1 im. Zbigniewa Herberta w Lublinie powiedziała - „Moje zainteresowanie wojskiem zaczęło się w szkole. Służba przygotowawcza daje mi możliwość rozwijania nabytych umiejętności. Planuję rozpocząć studia wojskowe na Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, a później wstąpić do służby zawodowej w WOT. Misja piątego rodzaju sił zbrojnych wpisuje się w moją ideę pomocy lokalnej społeczności. Wyobrażenia o służbie wojskowej całkowicie pokryły się z tematyką zajęć, które prowadziła świetnie przygotowana merytorycznie kadra".

 

Skrócona służba przygotowawcza adresowana jest specjalnie do absolwentów klas wojskowych. W tym roku korzystają z niej absolwenci III edycji programu Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych. Od 2021 roku trwa ona 12 dni. Szkolenie kończy egzamin podsumowujący zdobytą wiedzę oraz uroczysta przysięga wojskowa. Po pomyślnym zakończeniu służby przygotowawczej absolwenci stają się żołnierzami rezerwy i jeszcze w tym roku mogą ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej. Warto dodać, że skrócona służba przygotowawcza jest propozycją dla ochotników.

 

Program Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe działa od 2017 roku. W nowym roku szkolnym, tj. od września, ruszy jego V edycja. Uczniowie po zakończeniu edukacji szkolnej oprócz odbycia skróconej służby przygotowawczej mogą liczyć m.in. na dodatkowe punkty przy ubieganiu się o przyjęcie na uczelnie wojskowe. Od 2020 roku działa też program Oddziały Przygotowania Wojskowego, który jest docelowym projektem MON dla szkół prowadzących klasy o profilu wojskowym. Oba programy koordynuje Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

 

 


Podziel się
Oceń

Komentarze