O sprawę prezydenta Żuka wojewoda zapyta prawników

  • 24.11.2016, 15:02 (aktualizacja 24.11.2016, 16:13)
  • red.
O sprawę prezydenta Żuka wojewoda zapyta prawników Lubelski Urząd Wojewódzki
Wojewoda lubelski odniósł się do sprawy wygaśnięcia mandatu prezydenta Krzysztofa Żuka. Dalsze decyzje po zasięgnięciu opinii prawników.

O swojej decyzji wojewoda poinformował podczas dzisiejszego briefingu prasowego. Jak głosi oficjalny komunikat wydany po spotkaniu z dziennikarzami, Przemysław Czarnek „w związku z wątpliwościami co do zakresu działania wojewody wystąpi o opinie prawne do prawników Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego i ewentualnie do ekspertów zewnętrznych. Po otrzymaniu opinii i ekspertyz wojewoda będzie podejmował dalsze decyzje w sprawie”.

 

Wczoraj do urzędu wojewódzkiego trafiło pismo Centralnego Biura Antykorupcyjnego dotyczące sprawy, w której CBA zarzuca prezydentowi Krzysztofowi Żukowi złamanie ustawy antykorupcyjnej. Przypomnijmy: według CBA prezydent Lublina złamał przepisy ustawy antykorupcyjnej, łącząc swoją funkcję z zasiadaniem w radzie nadzorczej spółki PZU Życie. Krzysztof Żuk nie zgadza się z zarzutami i utrzymuje, że do rady nadzorczej został skierowany przez ówczesnego ministra Skarbu Państwa. Z wnioskiem o podjęcie uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu prezydenta CBA zwróciło się najpierw do Rady Miasta Lublin. Na nadzwyczajnej sesji zwołanej 14 listopada uchwała została jednak odrzucona, a zamiast niej uchwalono, by „organy powołane ustawowo do nadzoru nad działalnością gminną nie podejmowały działań zmierzających do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu prezydenta miasta Lublin, gdyż brak jest do tego jakichkolwiek podstaw faktycznych i prawnych”. „Rada miasta Lublin wbrew obowiązkowi nie podjęła uchwały o wygaśnięciu mandatu Krzysztofa Żuka” – poinformowało wojewodę w swoim piśmie CBA.

 

CBA wskazuje jednoznacznie na art. 98a ustawy o samorządzie gminnym jako podstawę działania wojewody – poinformował Przemysław Czarnek i wyjaśnił obowiązki, jakie te przepisy nakładają na wojewodę w sytuacji, gdy rada nie podejmie uchwały o wygaśnięciu mandatu prezydenta. – Wojewoda wzywa organ gminy do podjęcia odpowiedniej uchwały w terminie 30 dni, a w razie bezskutecznego upływu terminu wojewoda po powiadomieniu ministra właściwego do spraw administracji wydaje zarządzenie zastępcze.

 

Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości i mieć pełną jasność co do tego, co wojewoda dalej w tej sprawie może robić – bo że musi już stwierdziliśmy – występuję o sformułowanie opinii prawnych – zapowiedział Przemysław Czarnek.

 

CBA po kontroli ustaliło, że prezydent Żuk był członkiem rady nadzorczej PZU Życie od 1 stycznia 2014 r. do 21 stycznia 2016 r. i z tego tytułu otrzymał ponad 260 tys. zł. Krzysztof Żuk już zapowiedział, że odwoła się do Naczelnego Sądu Administracyjnego, jeśli zarządzenie zastępcze zostanie wydane.

 

Link do pełnego zapisu z dzisiejszego briefiengu Lubelski Urząd Wojewódzki opublikował na swojej stronie internetowej.

 

red.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe