EKOLAUR 2016 dla laboratorium fotowoltaiki SIS

  • 03.11.2016, 15:29 (aktualizacja 03.11.2016, 16:40)
  • red.
EKOLAUR 2016 dla laboratorium fotowoltaiki SIS Stowarzyszenie Inicjatyw Samorządowych
Zbudowany pod Włodawą kompleks innowacyjnych farm fotowoltaicznych otrzymał prestiżowy EKOLAUR Polskiej Izby Ekologii. Inwestycja Stowarzyszenia Inicjatyw Samorządowych to nie tylko nowoczesna elektrownia słoneczna, ale również laboratorium techniki fotowoltaicznej dla przyszłych inwestorów.

Gala rozstrzygnięcia XV edycji konkursu „EKOLAURY Polskiej Izby Ekologii” obyła się 26 października 2016 r. w Katowicach. Zbudowany przez SIS 2 MW kompleks supernowoczesnych farm fotowoltaicznych w Korolówce koło Włodawy otrzymał nagrodę w kategorii „Ochrona powietrza, Odnawialne źródła energii”. – Ta ważna nagroda to ukoronowanie działania SIS na rzecz promocji energetyki opartej na źródłach odnawialnych, a także obiektywne potwierdzenie wartości jaką niesie zbudowane przez SIS „laboratorium fotowoltaiki” dla świata nauki i biznesu – podkreśla Krzysztof Szydłowski, prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Samorządowych.

 

Uruchomiony w grudniu ubiegłego roku ultranowoczesny kompleks farm energetycznych jest bowiem nie tylko źródłem prądu dla pobliskich gmin, ale także innowacyjnym laboratorium, pokazującym w praktyce najnowocześniejsze rozwiązania i ich przewagę nad tymi bardziej tradycyjnymi. – Zastosowaliśmy w nim najlepsze, najnowsze spośród dostępnych dziś rozwiązań technologicznych oraz różne rodzaje konstrukcji: stacjonarne, regulowane ręcznie i śledzące, czyli tzw. trackery. Ponadto montujemy w sumie sześć rodzajów paneli, do tego oczywiście innowacyjne systemy zdalnego zarządzania, monitoringu... Elektrownie, zbudowane na dwóch sąsiednich działkach, stanowią kompleks o mocy 2 MW. Już po otrzymaniu dotacji farmy zostały jeszcze raz przeprojektowane, żeby zastosowane rozwiązania były najnowocześniejszewyjaśniał w rozmowie z „Panoramą” prezes Krzysztof Szydłowski.

 

A oto garść wybranych danych o kompleksie dwóch farm fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy 2 MW w miejscowości Korolówka Kolonia w powiecie włodawskim na Lubelszczyźnie:

 

Farma 1 o mocy zainstalowanej 0,999 MW
Panele:
Monokrystaliczne Sun Power 345 W – 72 szt.,
Monokrystaliczne SolarWorld 260 W – 1 080 szt.,
Monokrystaliczne SolarWorld 280 W – 2 478 szt.,
Inwertery: ABB : 8,0 TL OUTD, 33,0 TL OUTD, 27,6 TL OUTD.

 

Farma 2 o mocy zainstalowanej 0,999 MW
Panele:
Monokrystaliczne Sun Forte Benq 330 W – 78 szt.,
Polikrystaliczne Q-celles 265 W – 3 544 szt.,
Cienkowarstwowe Avencis CIS 135 W – 255 szt.,
Inwertery: ABB : 8,5 TL OUTD, 33,0 TL OUTD, 27,6 TL OUTD, 20,0 TL OUTD,
+ dodatkowy do pracy z magazynem energii.

 

Nagrodę EKOLAUR przyznaje Polska Izba Ekologii skupiająca największe firmy i instytucje działające na rzecz ochrony środowiska. W kapitule konkursu zasiedli wybitni eksperci, naukowcy, prezesi instytucji branżowych.

 

fot.: SIS

red.

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe