Smaczny jubileusz

  • 21.10.2016, 16:46 (aktualizacja 21.10.2016, 18:12)
  • jog
Smaczny jubileusz Ośrodek Kultury Samorządowej w Żółkiewce
W połowie października w Żółkiewce odbył się festiwal „Smaki jesieni”. W tym roku impreza miała szczególnie uroczysty charakter, bo była połączona z jubileuszową galą 150-lecia ruchu kół gospodyń wiejskich.

Szkoda lata... ale jesień też ma swój urok, a już z pewnością smak i festiwal „Smaki jesieni” również to potwierdził. Koronnym dowodem był przebieg i wyniki festiwalowych konkursów na ciasta i nalewki z owoców jesieni. Mamy wiadomości z pierwszej ręki, bo redaktor naczelna „Panoramy” Jolanta Kozak zasiadała w komisji nalewkowej. – Wybór był naprawdę trudny, bo panie z kół gospodyń wiejskich przygotowały same wyśmienite trunki – relacjonuje jurorka. Przedmiot konkursu był jednak na tyle wdzięczny, że członkowie komisji doszli do porozumienia – pierwsze miejsce zajęło KGW w Krynicy, drugie – KGW w Jaślikowie, a na trzecim uplasowała się nalewka pań z KGW w Dworzyskach. W kategorii ciast kolejne miejsca na podium zajęły: Gminne Koło Aktywnych Kobiet w Fajsławicach, Stowarzyszenie Mieszkańców Przedmieścia Zastawie i KGW w Olszance.

 

Festiwal był również okazją, by uczcić jubileusz 150-lecia ruchu KGW. Podczas uroczystości zarząd Lokalnej Grupy Działania Krasnystaw Plus i starosta krasnostawski Janusz Szpak przyznali 24 osobom dyplomy uznania za długoletnią działalność na rzecz kół gospodyń w swoich miejscowościach.

 

Początkiem organizacji kobiet wiejskich było „Towarzystwo Gospodyń” założone 4 marca 1866 roku z inicjatywy Juliusza Karziewicza w Piasecznie koło Gniewu na Pomorzu Gdańskim. Jedenaście lat później powstało pierwsze „Koło Gospodyń Wiejskich” we Wsi Janisławice na ziemi rawskiej (dzić woj. łódzkie). Jego założycielką i pierwszą szefową była działaczka społeczna Filipina Płaskowicka. Od roku 1918 nową nazwę przyjęły organizacje kobiet wiejskich w całej Polsce.

 

Nie zważając na zawirowania historii, mądre kobiety z kół gospodyń wiejskich zawsze znajdowały sobie miejsce i cel. W czasach zaborów KGW i kółka rolnicze organizowały wzajemną pomoc dla ludności zamieszkującej tereny wiejskie, kultywując jednocześnie tradycję i polskość. Znaczenie ruchu rosło. Organizacja nabierała niemal elitarnego charakteru, a jej działania cieszyły się powszechnym szacunkiem i zaufaniem. Już wówczas organizowała szkolenia, pokazy i kursy o różnorodnej tematyce „gospodarskiej”. Ożywioną i twórczą działalność społeczną KGW przerwał wybuch II wojny światowej. Po wojnie, w okresie władzy ludowej, organizacje kobiece wznowiły swoją działalność.

 

Dawniej koła gospodyń koncentrowały swoje działania głównie w obszarach wzajemnej pomocy w pracach gospodarskich, prowadzeniu wypożyczalni naczyń, organizowaniu wiejskich uroczystości i odpustów, rozprowadzaniu produktów codziennej potrzeby. Również dziś reprezentują interesy kobiet wiejskich i działają na rzecz poprawy ich sytuacji. przede wszystkim społecznej. Ich działalność to także zwiększanie uczestnictwa mieszkańców wsi w kulturze, kultywowania folkloru i sztuki ludowej, tradycji narodowej i chrześcijańskiej oraz odtwarzanie i zachowanie regionalnej kuchni.

 

W ostatnich latach nastąpił wzrost aktywności KGW. Coraz częściej zakładane są nowe lub reaktywowane stare koła. Kobiety wiejskie czynią to, bo zauważają dorobek kulturowy i społeczny swoich matek i babć, a przy tym widzą zwiększone obecnie możliwości odnowy wsi i aktywizacji społeczeństwa wiejskiego. Dziś koła gospodyń wiejskich przybierają często postać stowarzyszeń, efektywnie zdobywają środki zewnętrzne na swoją działalność, współpracując przy tym z samorządami lokalnymi oraz organizacjami pozarządowymi. A skrót KGW jest rozpoznawalny niczym najlepsza marka.

 

Podczas uroczystości w Żółkiewce wybrano również Miss Pozytywnych Przemian oraz Super Gospodynie. Zostały nimi panie z KGW Łopiennik Górny. Jesteśmy jednak przekonani, że wszystkie kobiety z KGW mogą czuyć się super gospodyniami.

 

Organizatorami festiwalu byli: Wójt Gminy Żółkiewka, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Olchowieckiej oraz Stowarzyszenie LGD Krasnystaw PLUS. Organizatorzy konkursu Super Gospodynie Powiatu Krasnostawskiego: Super Tydzień Chełmski, Bank Spółdzielczy w Krasnymstawie oraz LGD Krasnystaw PLUS.

 

zdjęcia: Ośrodek Kultury Samorządowej w Żółkiewce

jog
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe