Wracają Akademickie Mistrzostwa Polski

  • 06.05.2021, 13:23
  • Źródło: Biuro Prasowe AZS
Wracają Akademickie Mistrzostwa Polski archiwum AZS

W piątek w Warszawie wracają Akademickie Mistrzostwa Polski! Po przerwie wywołanej wzrostem liczby zachorowań na COVID-19 jako pierwsze odbędą się zawody w ergometrze wioślarskim.

Na liście zgłoszeń jest niespełna pięciuset studentów reprezentujących 50 uczelni wyższych. Po raz drugi z rzędu uczestnicy rywalizować będą w Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Warszawskiego. Oczywiście, podobnie jak przed rokiem, zawody odbędą się w ścisłym reżimie sanitarnym.

W porównaniu do ubiegłych lat widać pewien spadek w liczbie uczestników, ale pamiętajmy, że w tej chwili to nie liczby są najważniejsze. Naszym zadaniem jest umożliwienie bezpiecznej rywalizacji wszystkim uczestnikom, bo ich zdrowie, podobnie jak zdrowie wszystkich organizatorów, jest najważniejsze. Mamy nadzieję, że studenci będą bili swoje rekordy, choć czasy do trenowania są niewdzięczne – mówi Rafał Jachimiak, wiceprezes AZS Warszawa.

Uczestnicy AMP w ergometrze wioślarskim ścigać się będą na 20 urządzeniach, a drugie tyle ergometrów służyć będzie do rozgrzewki. – Dla większego bezpieczeństwa w momencie rozgrywania zawodów studenci będą podzieleni na cztery grupy, a w hali będą mogły przebywać tylko osoby startujące w danej kategorii wagowej. Z kolei ceremonia dekoracji przeprowadzona będzie na zewnątrz budynku – wyjaśnia Jachimiak.

Niestety, w rywalizacji mężczyzn w wadze lekkiej do 75 kg nie zobaczymy reprezentanta Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej Pawła Widawskiego, który w listopadzie ubiegłego roku zdobył złoty medal AMP z fenomenalnym czasem, bardzo zbliżonym do rekordu świata. Obrońca tytułu dopiero odzyskuje siły po zakażeniu koronawirusem i zapaleniu zatok.

Ergometrowi nie mam zamiaru odpuszczać, a rekord nie ucieknie. Ograniczenia związane z lockdownem nie ułatwiały regularnych treningów. Tym towarzyszą nieodłącznie związane z ergometrem stany, jakimi są nuda i ból. Osiąganie wyników w tej dyscyplinie wymaga pewnego skrzywienia, elastyczności i nastawienia, które razem występują dość rzadko – mówi Widawski.

Tradycyjnie uczestnicy będą podzieleni na dwie kategorie wagowe: lekką i otwartą wśród kobiet i mężczyzn, pojedynki toczone będą na dystansie 1000 metrów, a nagrody dla najlepszych ufundowała firma Polar.

Akademickie Mistrzostwa Polski w ergometrze wioślarskim odbędą się w piątek, 7 maja, a start przewidziano na godz. 10. Pierwotnie impreza miała odbyć w połowie kwietnia, ale została przełożona w wyniku panujących wtedy obostrzeń.

Źródło: Biuro Prasowe AZS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe