Aplikacja lubelskich naukowców pomoże nastoletnim cukrzykom

  • 05.05.2021, 13:11 (aktualizacja 05.05.2021, 13:18)
  • Źródło: rzecznik prasowy Politechniki Lubelskiej
Aplikacja lubelskich naukowców pomoże nastoletnim cukrzykom archiwum Politechniki Lubelskiej
Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opracują aplikację mobilną T1DCoach przeznaczoną dla nastolatków chorych na cukrzycę typu 1, ich opiekunów oraz lekarzy i edukatorów młodzieży. Aplikacja będzie systemem coachingowym, ograniczającym konieczność bezpośredniego kontaktu osoby chorej z lekarzami i opiekunami. Wszystko po to, by łatwiej przejść przez codzienną walkę z chorobą.

Cukrzyca typu 1 jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą. Narzuca ona ograniczenia codziennego życia: konieczność wykonywania systematycznych pomiarów, monitorowanie stężenia glukozy, ustalanie dawek i podawanie insuliny, przestrzeganie diety itd. U młodzieży choroba ta stanowi niezwykle trudne zagadnienie medyczne, społeczne i psychologiczne. Wymaga od chorych większej samodyscypliny i kontroli. Dlatego postanowiliśmy pomóc młodym osobom chorym na cukrzycę typu 1 podnieść jakość ich życia oraz zmniejszyć koszty społeczne ich edukacji i leczenia – mówi prof. Marek Miłosz, kierownik projektu z Katedry Informatyki.

Aplikacja T1DCoach ma wspierać edukację pacjenta, a także jego opiekuna i lekarza, poprzez kształtowanie poprawnych nawyków zachowania się chorych na cukrzycę typu 1. w trakcie ich pobytu w szpitalu i po jego opuszczeniu.

Nasza aplikacja będzie wygodna, przyjazna i intuicyjna, wykorzystująca 

ulepszony model symulacyjny (dyskretny symulator cukrzycy T1DDS). Dodatkowo ma zawierać dane historyczne przebiegu choroby i rezultaty symulacji. Zainteresowane osoby będą ją mogły bezpłatnie pobrać w serwisach internetowych – wyjaśnia prof. M. Miłosz.

Dodatkową zaletą aplikacji będą elementy grywalizacji, czyli wykorzystanie składników gier
w rzeczywistych działaniach. Chodzi o wyzwania, komunikaty zwrotne, punkty, paski postępu, nagrody i rankingi. Ich celem jest zwiększenie zaangażowania młodocianych pacjentów
w prawidłowy tryb życia z cukrzycą typu 1.

Zanim aplikacja trafi na rynek, przeprowadzone zostaną testy pod kątem jakości interfejsu
i badania w warunkach klinicznych pod okiem diabetologa z Uniwersytetu Medycznego
w Lublinie. Naukowcy z Politechniki Lubelskiej współpracować będą również z Kołem Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą w Lublinie im. prof. Bronisława Niewiedzioła
z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

Prace nad aplikacją potrwają 3 lata. Ich koszt to 2,4 mln zł. Środki pochodzą z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu ,,Rzeczy są dla ludzi”. Projekt lubelskich naukowców znalazł się na 4 miejscu listy rankingowej liczącej 106 wniosków.

Źródło: rzecznik prasowy Politechniki Lubelskiej

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe