Teatr ITP kończy 20 lat

  • 26.04.2021, 12:28
  • Źródło: Dział komunikacji KUL
Teatr ITP kończy 20 lat Grzegorz Winnicki

Teatr ITP czyli Inicjatywa Teatralna Polonistów kończy właśnie 20 lat. Choć obecnie nazwa nie odzwierciedla składu zespołu, bo aktorzy są studentami nie tylko różnych kierunków, ale też różnych uczelni, to teatr zdobył wierną publiczność, a w dorobku ma niemal 40 spektakli i ponad pół tysiąca wystąpień na scenie. Jubileusz, z konieczności w trybie online, świętować będzie w niedzielę 25 kwietnia od godz. 16.00.

W związku z jubileuszem teatr chce wydać specjalny album upamiętniający drugie dziesięciolecie zespołu, a towarzyszący dotychczasowym okrągłym rocznicom uroczysty koncert, zastąpi w tym roku spotkanie online. Do wspólnego świętowania byłych i obecnych aktorów, przyjaciół i widzów Teatru ITP zaprasza jego dyrektor ks. dr Mariusz Lach: - Tym razem zapraszamy przed komputery (FB Teatr ITP), bowiem 25 kwietnia o godz. 16.00 będzie poprowadzone dwugodzinne spotkanie online z wieloma gośćmi teatru. Przy tej okazji trochę powspominamy, ale także zaprezentujemy te dziedziny sztuki, którym poświęcają się na co dzień aktorzy, którzy brali i biorą udział w działaniach ITP.

Pierwszy spektakl teatru ITP miał być jednorazową przygodą teatralną grupy przyjaciół, zgromadzonych wokół ks. Mariusza Lacha, salezjanina, wówczas studenta polonistyki, a obecnie adiunkta w Katedrze Dramatu i Teatru KUL. Był to spektakl ruchu oparty na biblijnej przypowieści o perle, wystawiony podczas KULturaliów 2001.

- 25 kwietnia minie 20 lat odkąd pierwszy raz wyszliśmy na scenę. Studiowałem polonistykę i kilku moich kolegów i koleżanek stwierdziło, że chcemy coś zrobić – mówi ks. Lach. - Później było pierwsze przedstawienie i ono miało zakończyć naszą przygodę, ale nie wiem jak to się stało, że 20 lat minęło, a my ciągle jesteśmy - dodaje.

Ta mała inicjatywa z 2001 roku zapoczątkowała szereg różnych przedstawień i występów. Teatr ITP w tym czasie wychodził na scenę 533 razy. Przede wszystkim w Lublinie ale też w wielu innych miejscowościach Polski. Każdego roku zespół wyjeżdża na wakacyjne warsztaty, podczas których pracuje nad nowymi spektaklami. Są one tworzone głównie dla młodych widzów, niekoniecznie wielbicieli teatru, zwykle skłaniają do refleksji nad poruszanym tematem i nad samym sobą, a tematyka dotyczy życiowych wyborów i kryteriów, którymi warto się kierować na co dzień. Scenariusze czerpią przede wszystkim z dwóch źródeł: Biblii oraz dzieł literatury polskiej i światowej. Stąd teatr określany jest jako chrześcijański, choć z nazwy nim nie jest. Do współpracy przy tworzeniu spektakli często zapraszane są osoby zawodowo zajmujące się teatrem bądź muzyką.

- W Teatrze ITP zagrało prawie 300 młodych osób. Było wiele spektakli. Do dziś sprawą dyskusyjną jest ich liczba! Jeżeli nie liczyć wznowień – to razem było 18 autorskich, dużych spektakli muzycznych – musicali; 8 przedstawień tzw. sceny edukacyjnej (spektakle kameralne) i 3 duże widowiska plenerowe. Do tego trzeba dodać wiele występów jednorazowych – jak np. Opłatki uniwersyteckie, Sobótka czy inne aktywności sceniczne – wylicza ksiądz dyrektor.

Teatr uświetnia różne wydarzenia uniwersyteckie, reprezentuje także uczelnię podczas takich wydarzeń jak Lubelski Festiwal Nauki czy Noce Kultury. W 2006 zespół znalazł się wśród nominowanych do nagrody „TOTUS" w kategorii osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej. W 2016 roku natomiast miał znaczący udział w przygotowaniu „Areny Młodych" podczas lubelskich obchodów „Światowych Dni Młodzieży".

 

fot Grzegorz Winnicki

Źródło: Dział komunikacji KUL

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe