NASZĄ MOTYWACJĄ JEST TROSKA O SAMORZĄDNOŚĆ

  • 09.04.2021, 10:25 (aktualizacja 18.04.2021, 22:25)
NASZĄ MOTYWACJĄ JEST TROSKA O SAMORZĄDNOŚĆ
Rozmowa z Tadeuszem Czajką, przewodniczącym zarządu krajowego Ogólnopolskiej Koalicji Samorządowej.

Co leży u podstaw powstania Ogólnopolskiej Koalicji Samorządowej?

Naszą motywacją jest troska o samorządność i poczucie odpowiedzialności za społeczności lokalne, których jesteśmy reprezentantami. To my, wójtowie, burmistrzowie czy prezydenci miast znamy najlepiej potrzeby mieszkańców, wiemy, jakie powinny być priorytety lokalnych działań. Tymczasem z dużym niepokojem obserwujemy jak polska samorządność jest niszczona. Odbywa się to poprzez narzucaną przez obecnie rządzących centralizację, idącą w parze z odbieraniem samorządom kolejnych kompetencji. Powołaliśmy Ogólnopolską Koalicją Samorządową, ponieważ chcemy wzmocnić głos samorządowców, a tę siłę daje współpraca wielu podmiotów. Nasze priorytety zawarliśmy w deklaracji, którą podpisaliśmy jako członkowie-założyciele. Podkreśliliśmy w niej, że samorządność to wolność samodzielnego decydowania, odpowiedzialność oraz wspólne działanie.

 

Dlaczego wójt jednej z najbogatszych gmin w Polsce postanowił pójść o krok dalej i stanąć na czele Ogólnopolskiej Koalicji Samorządowej?

Boli mnie to ograniczanie samorządu. Jednocześnie uważam, że trzeba działać. Nie boję się ani pracy, ani odpowiedzialności. Dodatkowo napędza mnie poparcie moich kolegów samorządowców z całej Polski. Członkami-założycielami Koalicji są organizacje zrzeszające samorządowców różnych szczebli: wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i starostów, ale także wszystkich tych, którym bliskie są idee solidarności i sprawiedliwości społecznej. Doskonale rozumiemy, że każda społeczność ma swój potencjał, własne możliwości działania na rzecz mieszkańców. Różnorodność i indywidualizm poszczególnych najlepiej dostrzega się i docenia na szczeblu samorządowym.

 

W nazwie Koalicji pojawią się słowo ogólnopolska, a tymczasem mamy w składzie Koalicji głównie organizacje samorządowe z zachodniej części Polski. Czy i jak zamierzacie przekonać samorządowców z Polski wschodniej, mając na uwadze, że tu zdecydowane zwycięstwo należy do PIS?

Członkami-założycielami OKSamorząd jest 12 organizacji z 10 województw, z całej Polski. Została mi powierzona funkcja Przewodniczącego Zarządu Krajowego. Wiceprzewodniczącymi są Prezydent Szczecina Piotr Krzystek i Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki, Sekretarzem Prezydent Siedlec Andrzej Sitnik, a Skarbnikiem – Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel. W Zarządzie pracować też będą: Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut i Wicestarosta Olsztyński Jacek Szydło. Natomiast Komisji rewizyjnej przewodniczy Wiceburmistrz Augustowa Filip Chodkiewicz. Rozmawiamy z kolejnymi organizacjami zachęcając je do wstąpienia do Koalicji Samorządowej. Bardzo się cieszę, że widzę duże zainteresowanie również z regionów, które są postrzegane jako popierające PIS. Proszę mi wierzyć – samorządowcy widzą niesprawiedliwości i zagrożenia, a wielu z nich się temu przeciwstawia, chociaż w obecnej sytuacji głośne protestowanie wymaga odwagi. Mamy przecież konkretne przykłady zależności między uzyskiwanym wsparciem z państwowego budżetu a poglądami politycznymi samorządowych włodarzy. Nie mam jednak najmniejszych wątpliwości, że samorządów warto bronić, bo to one są podstawą społeczno-gospodarczego rozwoju naszej ojczyzny. Obserwuję również, jak kończy się era PIS. Dlatego chcemy mieć gotowe, wypracowane procedury powrotu do normalności. Jest dla mnie oczywiste, że trzeba stworzyć program wsparcia dla najsłabszych samorządów, ale taki, który będzie zawierał czytelne kryteria, obiektywny system ocen oraz jasne możliwości odwoływania od rozstrzygnięć. Niestety takiej transparentności brakuje w procedurach obecnie stosowanych, czego niechlubnym przykładem jest upolitycznienie przydziału II transzy środków z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych.

 

Zrzeszacie, zgodnie ze statutem, tylko osoby prawne. A co z całą rzeszą doświadczonych samorządowców, którzy nie pełnią w tej chwili żadnej funkcji?

To kilkuset wieloletnich samorządowców, byłych marszałków, starostów, burmistrzów, wójtów. Rozmawiając o formule Koalicji doszliśmy do wniosku, że trzeba obudzić energię, jaką mają lokalne organizacje samorządowe. Warto wykorzystać to co już dobrze funkcjonuje. Zachęcamy też lokalnych liderów do tworzenia swoich organizacji i włączania się w nasz projekt. Moim zdaniem łącząc potencjał regionalnych organizacji zyskujemy możliwość skuteczniejszego działania. Z drugiej strony integrujemy grupy i stowarzyszenia regionalne, które oprócz budowania społeczeństwa obywatelskiego i wzmacniania samorządów mają inne cele statutowe. Ta różnorodność jest naszą siłą.

 

OK Samorządowa nie jest partią polityczną, a jednocześnie deklaruje wystawienie swoich kandydatów nie tylko w wyborach samorządowych, ale i parlamentarnych w 2023 roku. Jako związek jesteście przecież na straconej pozycji, nie będziecie obecni w sondażach, a w przypadku wygranych wyborów nie dostaniecie środków z budżetu państwa.

Rzeczywiście jasno deklarujemy, że w najbliższych wyborach samorządowych chcemy wystartować pod wspólnym szyldem, zwłaszcza na szczeblu powiatowym i wojewódzkim, pokazując, że łączą nas te same idee. Jednocześnie widzimy, że potrzebna jest obrona samorządów w parlamencie. Jest dla nas oczywiste, że najlepszymi naszymi ambasadorami w Sejmie i Senacie będą posłowie z wieloletnim doświadczeniem samorządowym, ponieważ znają oni i rozumieją specyfikę działań najbliższych mieszkańcom i lokalnym przedsiębiorcom, a jednocześnie nie są uzależnieni od partyjnego lidera. Uważam, że na tym etapie nie ma potrzeby tworzenia partii, ponieważ w sondażach poparcia uwzględniane są również silne, ogólnopolskie stowarzyszenia.

 

Czy w województwie lubelskim macie już jakieś struktury? Z kim i jak mogą kontaktować się zainteresowani?

Lubelszczyzna jest reprezentowana przez Stowarzyszenie Inicjatyw Samorządowych. Prezes tej organizacji, Krzysztof Szydłowski, jest członkiem komisji rewizyjnej naszej Koalicji. Jego obecność wśród członków-założycieli jest gwarancją, że od samego początku mamy mocny, merytoryczny głos z Polski wschodniej. Zapraszam do kontaktu wszystkich, którym bliskie są cele naszej organizacji. Polecam Państwa uwadze naszą stronę internetową oksamorzad.pl oraz stronę Ogólnopolskiej Koalicji Samorządowej w mediach społecznościowych.To najlepsze źródła informacji o naszych bieżących działaniach.


Rozm. Jolanta M. Kozak

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe