Kocioł gazowy w domu – jak o niego dbać?

  • 06.08.2020, 10:23
Kocioł gazowy w domu – jak o niego dbać?
Jeśli w twoim mieszkaniu masz centralne ogrzewanie to być może korzystasz z kotła gazowego. Jak każde urządzenie, tak i piec gazowy wymaga konserwacji i dbałości. Jak można dbać o to, by kocioł gazowy działał sprawnie i ekonomicznie przez długi czas?

Wielu użytkowników urządzeń grzewczych takich jak kocioł gazowy woli zapomnieć o ich istnieniu – urządzenie jest zamontowane i podłączone do zasilania, regulację pracy systemu centralnego ogrzewania na ogół dostosowujemy do swoich potrzeb korzystając z programatora zawieszonego gdzieś z dala od kotła gazowego. A warto wiedzieć, że kocioł gazowy jak każde zaawansowane technologicznie urządzenie z czasem przestaje funkcjonować tak optymalnie jak to miało miejsce na samym początku. W przypadku kotłów gazowych obniżenie sprawności energetycznej użądzenia może występować nawet już po roku pracy (oczywiście okres ten zmienia się w zależności od warunków w jakich pracuje urządzenie). Producenci kotłów gazowych zalecają przeprowadzanie rutynowych, corocznych kontroli i konserwacji przez pracowników autoryzowanego serwisu danej marki. Dzięki temu urządzenie może pracować optymalnie i sprawnie.

Niektóre zalety przeprowadzania corocznej kontroli i przeglądu kotła gazowego:

ekonomiczne, optymalne spalania

bezpieczna praca urządzenia

zniwelowanie potencjalnych usterek w sezonie zimowym.

Oczywiście wpływ wykonanej usługi serwisowej na każdy z tych trzech powyższych punktów zależy od profesjonalizmu i zaangażowania firmy serwisowej. To właśnie dlatego znalezienie sprawdzonego, zaufanego serwisanta ma tak duże znaczenie. Osobie posiadającej urządzenie trudno jest bowiem ocenić poprawność wykonywanych przez firmę serwisową czynności.

Czynności wykonywane przy corocznych przeglądach kotłów gazowych:

sprawdzenie stanu instalacji CO

sprawdzenie szczelności instalacji gazowej

przegląd komory spalania oraz palnika pod kątem zanieczyszczeń

kontrola skuteczności odprowadzania spalin

kontrola ustawień sterownika

obserwacja pracy urządzenia w celu wychwycenia ewentualnych nieprawidłowości.

Tak przeprowadzona kontrola urządzenia pozwala wychwycić nieprawidłowości w pracy, których zniwelowanie niejednokrotnie przyczynia się do podwyższenia sprawności energetycznej urządzenia, co bezpośrednio przekłada się na oszczędność w rachunkach za gaz. Serwisant może na przykład uznać, że zanieczyszczeniu uległ wymiennik ciepła w komorze spalania. W takim przypadku przeprowadza jego czyszczenie. W przypadku kotłów kondensacyjnych marki Buderus serwisant przeprowadza najczęściej także analizę składu spalin. Jeśli stwierdza się nieprawidłowości, dokonuje się niezbędnych napraw i regulacji (np. Regulacja proporcji gazu i powietrza w aparaturze gazowej kotła).

Autoryzowany Serwis Buderus http://in-serwis.pl/ P.H.U. IN-SERWIS JACEK BOGUTA ul. Koło 12 21-040 Świdnik k. Lublina

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe