Krew potrzebna od zaraz

  • 10.07.2020, 16:20
  • Redakcja PL
Krew potrzebna od zaraz
Pandemia koronawirusa drastycznie zmniejszyła liczbę dawców krwi w Polsce. Widoczne jest to również w lubelskim Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. - Chwytamy się wszelkich sposobów, żeby przyciągnąć dawców krwi- mówi dr n. med. Elżbieta Puacz- dyrektor RCKiK.

Jeszcze w 2017 roku RCKiK w Lublinie zajmowało ostatnie miejsce w Polsce pod względem liczby dawców przypadających na 1000 mieszkańców, liczby oddanych donacji przypadających na 1000 mieszkańców oraz liczby pobranych donacji przypadających na 1 pracownika. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat liczba honorowych dawców krwi w naszym województwie zwiększyła się o blisko 5 tysięcy osób. Są to głównie młodzi ludzie w wieku od 18-30 lat.

RCKIK w Lublinie to prężnie działająca placówka medyczna, która razem z 9. oddziałami terenowymi dba o zabezpieczenie szpitali z województwa lubelskiego w krew oraz promocję krwiodawstwa. Dziennie pobiera się tu ponad 74 litry krwi. Krwiodawcy mają możliwość podzielenia się tym cennym darem z innymi w siedzibach, ale także na licznych akcjach terenowych. Dzięki nowoczesnym krwiobusom możliwe jest dotarcie niemalże do każdego zakątka województwa- mówi dr n. med. Elżbieta Puacz- dyrektor RCKiK.

RCKiK prowadzi też liczne akcje promujące krwiodawstwo, współpracując ścisłe, z uczelniami wyższymi, drużynami sportowymi, lokalnymi producentami oraz dużymi galeriami handlowymi. Wszystko po to, aby jeszcze skuteczniej pozyskiwać nowych krwiodawców. Zwłaszcza, że zapotrzebowanie stale jest duże i co roku wzrasta. Aby zabezpieczyć szpitale w województwie lubelskim w krew dziennie powinno oddać ją blisko 200 honorowych krwiodawców, a średnio 1 osoba na 10 leczonych w szpitalu potrzebuje krwi.

Organizujemy akcje terenowe skierowane na pozyskanie Krwiodawców. Chcemy nagrodzić za to, że oddając krew ratują życie. I tu pomagają nam lokalni Przedsiębiorcy. Rozdajemy vouchery do salonów, gdzie można skorzystać z profesjonalnych usług fryzjerskich czy darmowe wejściówki na pokazy edukacyjne VR. Kierowcom dajemy wlepki na auto, a w Chełmie każdy kto odda krew w lipcu może otrzymać voucher 50% na atrakcje w Parku Wodnym - informuje Dyrektor lubelskiego RCKiK.

Niestety pandemia koronawirusa spowodowała, w ostatnim czasie znaczne obniżenie się poziomu zapasów krwi w całej Polsce. Zapotrzebowanie na krew jest ogromne, bo po przestojach od marca do maja we wszystkich placówkach medycznych pacjenci znów są operowani. Chodzi tu o zabiegi planowe, które z powodu pandemii były przekładane.

Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie przypomina, że oddawanie krwi jest bezpieczne.- Nie bójmy się oddawać krwi. Bezpieczeństwo naszych dawców zapewnia m.in. wstępna preselekcja poprzez pomiar temperatury, badanie wstępne, sprzęt ochrony osobistej, jednorazowy sprzęt do donacji oraz częsta dezynfekcja- zachęca Elżbieta Puacz- dyrektor RCKIK. Sami również staramy się pomagać innym stąd decyzja o włączeniu się pracowników RCKIK w Lublinie do akcji #GaszynChallange i podjęcie wyzwania w celu ratowania życia i zdrowia dzieci z SMA.

Dodatkowo od marca br. RCKiK w Lublinie w związku z dużymi potrzebami województwa lubelskiego rozpoczęło badania w kierunku zakażeń SARS CoV-2 metodą PCR. Dziennie w Centrum wykonywanych jest od 300 do 550 testów. Do dnia dzisiejszego laboratorium wykonało ponad 20 tysięcy badań dla szpitali, osób w kwarantannie, kuracjuszy sanatorów, mieszkańców DPS, pracowników służby zdrowia. Jest to najwyższa liczba badań w kierunku COVID-19 wykonywanych dziennie dla województwa lubelskiego. Ponadto Centrum jako pierwsze na Lubelszczyźnie rozpoczęło oznaczanie miana przeciwciał w klasie IgG w kierunku zakażenia wirusem SARS CoV-2. Jednostka prowadzi racjonalną gospodarkę krwią dzięki czemu nie została zniszczona żadna kropla ofiarowanej krwi.

 

Ciekawostki RCKiK:

1. Na terenie posesji Centrum krwiodawstwa znajduje się pierwszy w Polsce Pomnik wdzięczności społeczeństwa Lubelszczyzny dla Honorowych dawców krwi. Pomnik został postawiony w 40- lecie Honorowego dawstwa krwi w Polsce. Został postawiony ze składek społeczeństwa. Pomnik przedstawia postać kroczącej młodej kobiety ( dar życia) w lekkiej, długiej sukni, trzymającej w rękach serce z umieszczonym na nim krzyżem ( symbol miłosierdzia i krzyż nawiązanie do PCK pierwszej organizacji krwiodawstwa w Polsce w latach 30 XX wieku) co można interpretować również jako kryształowe serce nawiązanie do najwyższej odznak krwiodawców). Rzeźbę zaprojektowały Panie Jolanta Słomianowska i Danuta Kuchaczyk-Prajel, a odlał ją w brązie Witold Długosz. Pomnik odsłonięto 22 listopada 1998 roku.

2. Drugi pomnik to Anioł wdzięczności –( jeszcze nieodsłonięty) ufundowany przez ambasadę węgierską jako wyraz wdzięczności dla mieszkańców Lubelszczyzny, którzy tłumnie w czasie wydarzeń na Węgrzech w 1956 roku oddali krew dla ludności węgierskiej. Podania głoszą, że ponoć jednej doby krew oddało 1200 osób, a kolejka była aż do Krakowskiego Przedmieścia. Krew oddawano całą dobę.

2. Pierwsze w Polsce rondo Honorowych Dawców Krwi, powstało w Lublinie dawna „rogatka lubelska”. Organizator płk. lek. med. Andrzej Ratuszniak.

Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe