Miasto Lublin w finale konkursu na Europejską Stolicę Młodzieży 2023

  • 11.03.2020, 13:47
  • Redakcja PL
Miasto Lublin w finale konkursu na Europejską Stolicę Młodzieży 2023
Miasto Lublin znalazło się w ścisłym finale konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. W finałowej trójce obok Lublina są również rosyjski Kazań i rumuńskie Baia Mare. Europejską Stolicą Kultury w 2020 roku jest francuskie Amiens.

– Lublin jest silną marką kulturalną i turystyczną, a obecność w finale prestiżowego konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży to kolejne potwierdzenie właściwego kierunku rozwoju miasta. Nasza aplikacja została wysoko oceniona przez międzynarodowe jury złożone z przedstawicieli europejskich instytucji i organizacji. Lubelska młodzież chętnie i aktywnie angażuje się w życie społeczne. W Lublinie prężnie działa Młodzieżowa Rada Miasta, mamy Młodzieżowy Budżet Obywatelski, a wielu wolontariuszy największych wydarzeń kulturalnych czy sportowych to osoby bardzo młode. Teraz czas na dalszą intensywną pracę i przygotowania do stworzenia aplikacji finałowej – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

 

Europejska Stolica Młodzieży to prestiżowy tytuł przyznawany co roku przez Europejskie Forum Młodzieży powstałe z inicjatywy Rady Europy. Ma wzmacniać znaczenie młodych ludzi w życiu społecznym i wyrównywać ich szanse. Tytuł ten jest przyznawany od 2009 roku miastom, które wykazują najbardziej innowacyjne podejście w zakresie współpracy i włączania młodzieży. Wśród laureatów znajdują się między innymi Rotterdam, Turyn i Antwerpia. Od 2014 roku oficjalnym partnerem programu Europejskiej Stolicy Młodzieży jest Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy.

Aplikacja Lublina została wysoko oceniona przez niezależne jury, w którym znaleźli się reprezentanci m.in.: Parlamentu Europejskiego, Komitetu Regionów, Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy, Europejskiego Komitetu Gospodarczo-Społecznego, Rady Europejskich Gmin i Regionów, Rady Doradczej Młodzieży Rady Europy, Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Inicjatywy Otwarte Społeczeństwo w Europie, Europejskiego Ruchu Międzynarodowego, EURACTIV, Europejskiego Forum Młodzieży.

Wybrane trzy miasta do 24 maja przygotują szczegółową aplikację, w której przedstawią obszerny program wydarzeń i imprez kulturalnych, społecznych i politycznych związanych z młodzieżą. Zwycięzca zostanie ogłoszony 18 listopada na oficjalnej ceremonii wręczenia nagród, organizowanej przez Klaipeda - Europejską Stolicę Młodzieży 2021.

Więcej informacji o Europejskich Stolicach Młodzieży znajduje się na stronie europeanyouthcapital.org oraz na portalu Europejskiego Forum Młodzieży: youthforum.org.

Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe