Druga premiera na Scenie Reduta w Teatrze Osterwy!

  • 13.02.2020, 18:39
  • Redakcja PL
Druga premiera na Scenie Reduta w Teatrze Osterwy!
Trwają próby do drugiej premiery na Scenie Reduta Teatru im. J. Osterwy w Lublinie. Jan Hussakowski, młody reżyser, będący na piątym roku Akademii Teatralnej w Warszawie, który współpracował m.in. z Eimuntasem Nekrosiusem oraz Mariuszem Tralińskim, przygotowuje spektakl na podstawie dramatu Janusza Głowackiego „Antygona w Nowym Jorku”. Premiera zaplanowana jest na 1 marca 2020 roku.

„Antygona w Nowym Jorku” Janusza Głowackiego to wedle Jana Kotta jedna z trzech najwybitniejszych sztuk napisanych po polsku w XX wieku, obok Emigrantów Mrożka i Do piachu Różewicza. Akcja sztuki rozgrywa się w środowisku bezdomnych i imigrantów zamieszkujących slumsy i dzielnice nędzy w jednej z największych i najbogatszych metropolii. Tytułem i treścią autor nawiązuje do „Antygony” Sofoklesa, lecz co wspólnego mają Portorykanka Anita, Sasza, Polak Pchełka z historią tebańskiej królewny? Akcja sztuki dzieje się w jedną noc. Anita jest w rozpaczy, jej ukochany umarł a jego ciało wywiózł z parku ambulans. Zarządzeniem burmistrza Nowego Jorku wszyscy bezdomni chowani są w zbiorowych grobach na wyspie. Anita postanawia odnaleźć i wykraść jego ciało i odprawić godny pochówek w parku, tam gdzie żyli. Zgodnie z zasadą decorum bohaterami tragedii Sofoklesa byli królowie… Mistrzowskim zabiegiem Głowackiego jest przełamanie tej zasady. Dramatopisarz opowiada o ludziach, których często widzimy – brudnych, głodnych, obładowanych reklamówkami, w których mieszczą cały swój dobytek. Głowacki zobaczył w nich ludzi, którym wszystko można odebrać, ale nie godność. Sztuka ma charakter ostrej, śmiesznej i uniwersalnej tragifarsy, która dotyczy każdego z nas.

Reżyseria JAN HUSSAKOWSKI

Scenografia/Kostiumy BARBARA WOŁOSIUK

Opracowanie muzyczne ALEKSANDER STACHIEWICZ

 

Obsada:

Jowita Stępniak

Artur Kocięcki

Jerzy Kurczuk

Witold Kopeć

 

Inspicjent /Sufler Małgorzata Bigelmajer

Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe