Anna Augustyniak – Ekspery Przeydenta Miasta ds rozwiązan systemowych - inicjatorka akcji – Zostaw podatek na Lubelszczyznie , zachęca lubelskich podatników do przekazywania jednego procenta podatku na rzecz lokalnych organizacji.

  • 13.01.2020, 15:58
  • Redakcja PL
Anna Augustyniak – Ekspery Przeydenta Miasta ds rozwiązan systemowych - inicjatorka akcji – Zostaw podatek na Lubelszczyznie , zachęca lubelskich podatników do przekazywania jednego procenta podatku na rzecz lokalnych organizacji.
Składając roczne zeznanie podatkowe od kilku lat mamy możliwość przekazania jednego procenta swojego podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego. Ten proces w żaden sposób nie obciąża podatnika, a sama czynność jest niezwykle prosta – należy w odpowiednią rubrykę na końcu formularza PIT wpisać numer KRS wybranej przez nas instytucji. Resztę zrobi za nas Urząd Skarbowy, przelewając odpowiednią kwotę na konto danej organizacji. Wspierając organizacje pożytku publicznego nie dokładamy nic ze swojego portfela, rozdysponowujemy jedynie kwotę, którą i tak musielibyśmy przekazać na rzecz Skarbu Państwa.

Z roku na rok rośnie świadomość związana z możliwością decydowania o tym, co stanie się z częścią naszego podatku. Coraz więcej osób decyduje się przekazać 1 procent na cele dobroczynne. Pozostaje jednak duża grupa podatników, którzy nie wiedzą o takiej możliwości. Dlatego, jeśli wśród naszych bliskich i znajomych są osoby nieświadome swoich praw, zachęćmy ich do zasilenia konta organizacji pożytku publicznego z województwa lubelskiego. Nie bójmy i nie wstydźmy się działać w słusznej sprawie! Wsparcie lokalnych organizacji pożytku publicznego poprzez przekazanie 1 procenta na ich cele statutowe, będzie nie tylko przejawem lokalnego patriotyzmu, ale przede wszystkim świadectwem naszej wrażliwości na problemy wielu grup społecznych, w tym osób chorych, niepełnosprawnych, seniorów, którym te instytucje na co dzień pomagają.

Wystarczy odrobina dobrej woli, by wspomóc stowarzyszenia, fundacje działające lokalnie, w naszej najbliższej okolicy, pracujące społecznie na rzecz promocji zdrowia, kultury czy sportu. Przekazując 1 procent swojego podatku organizacjom pożytku publicznego z Lubelszczyzny pomagamy ludziom, którzy często mieszkają tuż obok nas. Mamy realny wpływ na poprawę jakości życia naszej społeczności.

Wydawać się może, że 1 procent to niewiele, ale pamiętajmy: każda złotówka ma znaczenie!. Razem możemy zrobić tak wiele! Zostaw podatek na Lubelszczyźnie!

Na złożenie zeznania podatkowego mamy czas do 30 kwietnia 2020 roku.

Anna Augustyniak

 

 

Procedura przekazania 1 procenta jest bardzo łatwa i nic nie kosztuje podatnika. Przeciwnie – w ten sposób sami możemy zdecydować, na co wydane zostaną pieniądze, które i tak musimy oddać fiskusowi. Jedyne, co trzeba zrobić, to wpisać w odpowiedniej rubryce deklaracji podatkowej numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego i wyliczyć kwotę będącą 1% podatku, zaokrągloną w dół do pełnych dziesiątek groszy (jeśli rozliczamy się elektronicznie, program zrobi to za nas).

Zostaw podatek Lubelszczyźnie” to akcja prowadzona przez Anne Augustyniak która jest jej inicjatorką. Zachęcamy w ten sposób do wpłaty 1 % podatku na lubelskie organizacje pożytku publicznego. Wspierajmy lubelskie organizacje 1 % podatku! Na złożenie zeznania podatkowego mamy czas do 30 kwietnia 2020 r.

Od 2004 roku każdy z nas będąc podatnikiem może 1 % swojego podatku przekazać dowolnej, uprawnionej do otrzymania takiego wsparcia organizacji pożytku publicznego. Ten proces w żaden sposób nie obciąża podatnika, a sama czynność jest niezwykle prosta. Należy w odpowiednią rubrykę na końcu formularza PIT wpisać numer KRS wybranej przez nas instytucji. Resztę zrobi za nas Urząd Skarbowy, przelewając odpowiednią kwotę na konto danej organizacji. Wspierając organizacje pożytku publicznego nie dokładamy nic ze swojego portfela, rozdysponowujemy jedynie kwotę, którą i tak musielibyśmy przekazać na rzecz Skarbu Państwa.

– Już po raz piaty nagłaśniam inicjatywę mającą na celu zachęcenie lubelskich podatników do przekazywania 1 % organizacjom, które działają na terenie naszego województwa. Dla tej akcji stworzyłam także logo, aby była ona bardziej identyfikowalna – mówi Anna Augustyniak

Przekazując 1 % swojego podatku organizacjom pożytku publicznego z Lubelszczyzny pomagamy ludziom, którzy często mieszkają tuż obok nas. Mamy realny wpływ na poprawę jakości życia naszej społeczności.

– Wydawać się może, że 1% to niewiele, ale pamiętajmy – każda złotówka ma znaczenie! – podkreśla Anna Augustyniak. – Szacuje się, że gdyby każdy mieszkaniec regionu wskazał w deklaracji podatkowej numer KRS organizacji pożytku publicznego z regionu, te instytucje otrzymałyby łącznie ponad 30 milionow złotych. To ogromna kwota, jaka zasilić może nasze regionalne organizacje, które nie mogą pozwolić sobie na wielką medialną kampanię reklamową. Organizacje lubelskie mimo zbyt małej ilości środków, prężnie i efektywnie pracują, by nam, wszystkim mieszkańcom regionu żyło się lepiej. Razem możemy zrobić tak wiele! – dodaje.

 

– Często spotykam się z osobami, które nie przekazują części swojego podatku bo nie wiedzą, że mogą. Mogłoby się wydawać, że ta idea już się zakorzeniła, a jednak okazuje się, że działania promocyjne i edukacyjne są wciąż potrzebne. Gorąco zachęcam wszystkich do wpłaty 1 % z podatku na lubelskie organizacje pożytku – kończy Anna Augustyniak

 

Szacuje się, że gdyby każdy mieszkaniec województwa lubelskiego wskazał w deklaracji podatkowej numer KRS organizacji pożytku publicznego z regionu, te instytucje otrzymałyby łącznie ponad 27 milionów złotych. To ogromna kwota, zwłaszcza dla małych organizacji, które nie mogą pozwolić sobie na wielką medialną kampanię reklamową, a które mimo wszystko prężnie i efektywnie pracują, by nam, wszystkim mieszkańcom regionu, żyło się lepiej

 

W 2004 r. lubelscy podatnicy przekazali 1,7 mln zł na lubelskie organizacje. W 2017 r. około 27 mln zł. W 2017 kwota także wzrosła ? To chyba oznacza, że akcja chwyciła?

Wydaje się, że jakiś mały sukces już odnieśliśmy. Jednak proszę nie łączyć tego jedynie z akcją „Zostaw podatek na Lubelszczyźnie”. Ogromne zasługi mają tu same lubelskie organizacje, które mocno promują pomysł ich wspierania. Reklamują się, krzewią bardzo słuszną ideę, przy okazji nagłaśniając swoją działalność.

 

Dlaczego jeszcze nie wszyscy przekazują 1 procent?

Myślę, że jeszcze nie wszyscy mają świadomość tej możliwości. Często spotykam się z osobami, które nie przekazują części swojego podatku bo nie wiedzą, że mogą. Mogłoby się wydawać, że ta idea już się zakorzeniła, a jednak okazuje się, że działania promocyjne i edukacyjne są wciąż potrzebne.

Anna Augustyniak

Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe