czwartek, 28 marca 2024 20:19

ŚWIETNY CZWARTEK PŁYWAKÓW! PIERWSZE ZŁOTA AKADEMIKÓW

Drugi dzień Zimowych Mistrzostw Polski był o wiele lepszy dla ekipy z Lublina niż pierwszy. Zielono-biali zdobyli cztery medale, w tym dwa złote!

Już na sam początek czwartkowych finałów zawodnicy AZS UMCS Lublin dostarczyli swoim kibicom nie lada powodów do radości. Sztafeta mieszana 4x50 metrów stylem zmiennym dosyć pewnie wygrała swoją konkurencję z czasem 1:43.88 sekundy. W skład zwycięskiej drużyny weszli: Martyna Piesko, Konrad Czerniak, Marcin Stolarski i Zuzanna Rabiniak. Za nimi znalazły się dwie ekipy G-8 Bielan Warszawa.

Zaledwie niecałe pół godziny później akademicy mogli się cieszyć kolejnym zwycięstwem. Tym razem indywidualnym. Na dystansie 200 metrów stylem dowolnym wygrał Jan Hołub. Złoto zapewnił mu czas 1:44.90 sekundy. Wyścig do ostatnich centymetrów był bardzo zacięty. Drugi na mecie Jakub Kraska (AZS Łódź) był gorszy tylko o 0.08 sekundy. Trzeci ex aequo byli: Jan Karolczak i Paweł Werner. Rok temu podczas ZMP w Lublinie Hołub był tuż za podium. Przegrał je bezpośrednio z Kraską, zatem teraz wziął rewanż. Dwóch pierwszych tamtejszego wyścigu z Lublina: Kacpra Majchrzaka oraz Jana Świtkowskiego w Ostrowcu nie ma.

Medal ze srebrnego kruszcu stał się udziałem Marcina Stolarskiego, który zajął 2. miejsce w konkurencji 100 metrów klasykiem. Wywalczył tym samym swój trzeci krążek podczas imprezy. Jednak pierwszy w kategorii indywidualnej. Poza zasięgiem wszystkich był Jan Kałusowski (MKS Trójka Łódź). Jego zwycięstwo było niepodważalne, a wynik 58.32 sekundy jest nowym rekordem Polski! Stolarski ukończył zmagania z rezultatem 59.43 sekundy. Brąz wywalczył Bartłomiej Roguski (AZS-AWF Warszawa).

Ale to nie był koniec emocji tego dnia. Niezwykle ciekawie przebiegał wyścig sztafet męskich 4x100 metrów stylem dowolnym. Cztery ekipy spośród całej stawki zacięcie walczyły o wygraną. Górą wyszła drużyna G-8 Bielany W-wa. Za nią dopłynęli zawodnicy AGH Kraków. Lublin zakończył ostatecznie jako trzeci, ale srebro przegrał tylko 0.23 sekundy. Skład brązowych medalistów: Konrad Czerniak, Kacper Klich, Jan Hołub, Kamil Bryła.

Po czwartku AZS UMCS przesunął się na 4. miejsce w klasyfikacji medalowej. Prowadzi Juvenia Wrocław. Uwzględniając podział na kategorie wiekowe, Lublin wywalczył jeszcze tego wieczoru 7 krążków w rywalizacji młodzieżowców oraz 3 wśród juniorów. W zmaganiach tych pierwszych zielono-biali prowadzą w zestawieniu medalowym.