Nowa ofensywa inwestycyjna

  • 17.12.2019, 14:50
  • Redakcja PL
Nowa ofensywa inwestycyjna
Przedłużenie Lubelskiego Lipca ‘80, przebudowa al. Unii Lubelskiej, ul. Głębokiej, ul. Kunickiego i ul. Zana oraz dróg wojewódzkich: ul. Nałęczowskiej, al. Kraśnickiej i ul. Turystycznej, rewaloryzacja Parku Bronowickiego, budowa Parków Nadrzecznego i na Błoniach pod Zamkiem, a także przebudowa Domu Kultury „Kolejarz”, stworzenie Centrum Zdrowia Seniorów czy Centrum Wsparcia Rodziny – to tylko niektóre z inwestycji, jakie Miasto Lublin chce w najbliższych latach sfinansować ze środków unijnych.

Transport, drogi, ochrona środowiska, włączenie społeczne, edukacja, rewitalizacja i kultura – to główne kierunku działań w nowym okresie programowania Unii Europejskiej na lata 2021-2027.

Kończąc realizację projektów w ramach obecnej perspektywy finansowej, już przygotowujemy się do realizacji w trzecim okresie programowania unijnego. Nowe rozdanie unijnych funduszy pozwoli na kontynuację działań, które były priorytetem we wcześniejszych latach. Nadchodząca perspektywa finansowania unijnego to być może ostatnia tak duża szansa dla Polski i samego Lublina na zbliżenie się do standardów europejskich i wykorzystanie wszystkich możliwości na dynamiczny rozwój miasta. Planowane inwestycje to kolejne 2 mld zł na rozwój Lublina – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

W ramach planowanych projektów Miasto dokończy wieloelementową transformację transportu zbiorowego, obejmującą m. in. wymianę taboru na nowoczesny i niskoemisyjny, budowę trakcji dla trolejbusów, przebudowę dróg pod kątem usprawnienia transportu czy budowy węzłów przesiadkowych, mających na celu zachęcenie mieszkańców do rezygnacji z własnego samochodu na rzecz komunikacji miejskiej. Kontynuowana będzie również rozbudowa informacji pasażerskiej
i systemu zarządzania ruchem. W ramach tego priorytetu planowane jest m.in. przedłużenie LL’80, przebudowa al. Unii Lubelskiej, ul. Głębokiej, ul. Kunickiego i ul. Zana, a także budowa nowych pętli komunikacji miejskiej: przy ul. Trześniowskiej, ul. Zawieprzyckiej, na Zadębiu, Felinie, przy ul. Herberta, Lipskiej i Bohaterów Września.

W kolejnych latach zostanie zakończona przebudowa kluczowego układu drogowego miasta. Począwszy od 2010 roku w Lublinie doszło do drogowej rewolucji – powstały bezkolizyjne skrzyżowania, bezpieczne ronda, estakady i obiekty mostowe. W ramach nowej perspektywy finansowej Miasto planuje przebudowę i rozbudowę dróg wojewódzkich usprawniających dostęp do sieci TEN-T, tj. ul. Nałęczowskiej, ul. Turystycznej i al. Kraśnickiej.

Jeszcze większy nacisk zostanie położony na projekty z zakresu szeroko pojętej ochrony środowiska. Kontynuacja żmudnego procesu termomodernizacji budynków użyteczności publicznej w mieście przekłada się poza korzyściami ekologicznymi na konkretne oszczędności
w kosztach funkcjonowania obiektów. W najbliższych latach Miasto planuje termomodernizacje kolejnych 30 obiektów, przebudowę zabytkowego Parku Bronowickiego, budowę Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów oraz budowę Parku Nadrzecznego oraz Parku na Błoniach pod Zamkiem.

Podobny wzrostowy trend inwestycji mieszkańcy zauważą też w zakresie infrastruktury społecznej obejmującej edukację oraz włączenie społeczne. Kolejne inwestycje w tym zakresie zwiększą wachlarz usług i znacząco poprawią ich standard. Planowana jest budowa Centrum Nauki i Eksperymentu dla dzieci i młodzieży, stworzenie monitoringu w szkołach, inwestycje w rozwój szkół zawodowych, przebudowę i rozbudowę Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych. W ramach priorytetu „Włączenie społeczne” Miasto planuje budowę Centrum Zdrowia Seniorów przy ul. Głównej oraz rozbudowę Centrum Wsparcia Rodziny przy ul. Poturzuńskiej.

W ramach kolejnej perspektywy finansowej w zakresie rewitalizacji Miasto wskazuje przebudowę Domu Kultury „Kolejarz” i zaadoptowanie obiektu na Centrum Sztuki Dzieci.

Lublin liderem

Dzięki funduszom europejskim Lublin jest dziś jednym z najszybciej rozwijających się miast w kraju i liderem gospodarczym Polski Wschodniej. W zestawieniu z lutego 2019 roku, które przygotował Główny Urząd Statystyczny, wynika, iż Lublin znalazł się w czołówce polskich gmin pod względem realizacji projektów z wykorzystaniem środków unijnych. Z kwotą ok. 4 mld zł zajął w zestawieniu 5. miejsce, wśród wszystkich 2478 gmin w Polsce. Natomiast w rankingu z października br. przygotowanego przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”, dotyczącego wykorzystania środków unijnych na projekty transportowe w latach 2014-2018, znalazł się na 3 miejscu wśród miast wojewódzkich.

W bieżącej perspektywie finansowej UE 2014-2020 na realizację inwestycji miasto docelowo planuje wydać ponad 1,5 mld zł, z czego ok. 1,1 mld zł stanowić będą środki pozyskane z Unii Europejskiej. Spora część działań inwestycyjnych nakierowana jest na rozwój niskoemisyjnej komunikacji miejskiej. Zakup nowoczesnego taboru oraz dostosowanie infrastruktury drogowej, czyni Lublin jednym z polskich liderów elektromobilności. Działania te przyczyniają się do poprawy dostępności komunikacyjnej, nie tylko w obrębie miasta, ale również na terenie gmin ościennych.

Lublin w dalszym ciągu realizuje również inwestycje mające poprawić jakość życia w mieście. Rewitalizacja Parku Ludowego stworzy atrakcyjne miejsce wypoczynku oraz rekreacji. Budowa dwóch rodzinnych domów pomocy przy ul. Kalinowszczyzna oraz rozbudowa środowiskowego domu samopomocy „Kalina” znacząco podniesie jakość świadczonych usług opiekuńczych dla lubelskich seniorów. Również kontynuowane są działania w lubelskiej oświacie, mające na celu poprawę warunków kształcenia, m. in. poprzez termomodernizację placówek oświatowych.

Do 9 stycznia 2020 roku w Galerii Ratusz można obejrzeć wystawę, która przedstawia inwestycje zrealizowane przez Miasto Lublin przy pomocy funduszy europejskich – „Europejskie projekty Lublina 2019”.

Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe