Kultura Dostępna w Lublinie - cykl szkoleń z dostępności oferty kulturalnej dla osób z niepełnosprawnościami

  • 23.10.2019, 12:06
  • Redakcja PL
Kultura Dostępna w Lublinie - cykl szkoleń z dostępności oferty kulturalnej dla osób z niepełnosprawnościami
Miasto Lublin w dniach od 23 września do 3 grudnia realizuje cykl szkoleń dla pracowników instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych, których celem jest zwiększenie dostępności oferty kulturalnej dla osób z niepełnosprawnościami. Szkolenia z dostępności obejmą ponad 450 osób pracujących w miejskich placówkach kultury oraz organizacjach realizujących zadania z zakresu kultury zlecone przez Miasto Lublin.

- Jednym z kluczowych wyzwań dla kultury jest zwiększenie dostępności oferty dla osób z niepełnosprawnościami. Miasto Lublin, wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, podejmuje wiele działań, by wydarzenia kulturalne w Lublinie były otwarte dla wszystkich - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Podczas ośmiogodzinnych zajęć uczestnicy zdobywają nie tylko przydatną wiedzę, ale przede wszystkim mogą porozmawiać z osobami z niepełnosprawnymi i poznać ich potrzeby w zakresie dostępności wydarzeń kulturalnych. Podczas zajęć praktycznych doświadczają również barier architektonicznych i organizacyjnych, z którymi na co dzień spotykają się osoby z niepełnosprawnościami.

Szkolenia prowadzą Fundacja Polska Bez Barier oraz Fundacja Kultury bez Barier, wyłonione w drodze konkursu na realizację zadania publicznego „Kultura dla wszystkich”.

Pozostałe wolne terminy szkoleń i dostępne miejsca:

  • 5 listopada, Galeria Labirynt: 2 wolne miejsca
  • 6 listopada DDK Węglin: 7 wolnych miejsc
  • 25 listopada, DDK Bronowice (Pracownie Kultury Maki): 4 wolne miejsca
  • 26 listopada, Biuro Partycypacji Społecznej s. 109: 7 wolnych miejsc
  • 2 grudnia, Centrum Kultury: 12 wolnych miejsc
  • 3 grudnia, Biuro Partycypacji Społecznej s. 109: 5 wolnych miejsc
  • 3 grudnia, Centrum Kultury: 5 wolnych miejsc
  • 3 grudnia, Ratusz s. nr 3: 13 wolnych miejsc.

Zapisy prowadzone są przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Lublin, ul. Złota 2, tel: 81 466 37 17[email protected][email protected].

W czerwcu w Wydziale Kultury Urzędu Miasta Lublin została powołana grupa robocza, które przygotowuje i wdraża konkretne rozwiązania, mające eliminować bariery dla odbiorców kultury. Trwa praca nad ujednoliceniem opisów instytucji, wysyłanych komunikatów i zaproszeń, by były zrozumiałe, czytelne i dostępne dla jak najszerszej grupy odbiorców. W instytucjach kultury planowane jest także powołanie koordynatorów dostępności. W najbliższym czasie powstanie także grupa konsultacyjna złożona z osób z niepełnosprawnościami, do której będzie się można zwrócić, by zweryfikować wypracowane rozwiązanie, przetestować nową stronę internetową czy inne wdrażane rozwiązanie pod kątem dostępności.

Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe