MIASTOCZUŁOŚĆ

  • 07.10.2019, 14:52
  • Redakcja PL
MIASTOCZUŁOŚĆ
Noc Kultury 2020

Jest jedno takie miejsce i jedna taka noc w roku, kiedy sztuka i ludzie dominują nad miastem, jego ulicami, budynkami i placami. Przestrzeń publiczna nabiera dodatkowej intensywności, barw, energii, a miejsca do tej pory znane można zobaczyć w zupełnie nowej odsłonie. Zakochać się ponownie lub po raz pierwszy! Noc Kultury, Stare Miasto w Lublinie, 6/7 czerwca 2020, wstęp wolny.

 

- Słowo „zakochać się” nie zostało tutaj użyte przypadkowo. W tym roku tematem przewodnim festiwalu Noc Kultury będzie Miastoczułość. Lublin, bo właśnie z tym miastem nieodzownie związane jest wydarzenie, to przede wszystkim Ludzie, czyli mieszkańcy i przyjaciele miasta. To słowo, które my lublinianie tak często wpisujemy w różnych rubrykach i tabelkach, to słowo, które większość z nas nosi codziennie przy sobie wydrukowane w dokumentach osobistych. Jest tak blisko. Bliskość rodzi czułość. Czułość to troska, jest oznaką miłości i wrażliwości. Tej nocy postaramy się okazać ją w szczególny sposób. Zapraszamy, uwaga! nie tylko mieszkańców Lublina, do spojrzenia na miasto serdecznie, z czułością, do odkrywania jego niedoskonałego piękna, niepozbawionego rys i zmarszczek. W tę jedną noc Lublin zmienia całkowicie swoje oblicze, ale nie wdzięczy się jak podlotek. Jest dojrzały, piękny, mądry i ma wiele do powiedzenia – zaprasza dyrektor Nocy Kultury Joanna Wawiórka-Kamieniecka z Warsztatów Kultury w Lublinie.

 

W 2020 roku odbędzie się 14 edycja festiwalu. Noc Kultury to święto Lublina – spotkanie artystów, animatorów, różnych środowisk kulturalnych i tych, którzy chcą ten wieczór spędzić razem. Przede wszystkim to wydarzenie pełne kulturalnych atrakcji. Uczestnicy stają przed trudnym wyborem, do zobaczenia jest bowiem kilkaset punktów programu a czas ograniczony. To przecież tylko jedna noc. Sztuka ożywia miejsca nieznane lub zapomniane. Bramy stają się świetlistymi instalacjami, place i skwery scenami teatralnymi, a uliczki Starego Miasta potrafią zaskoczyć nawet stałych bywalców. Zachęcają otwarte do późna drzwi galerii, teatrów i muzeów.

 

- To, co wydaje się najbardziej atrakcyjne i wyjątkowe z perspektywy publiczności, to klimat Nocy Kultury, zdolność do odmienienia, radykalnego upiększenia miasta poprzez dzieła i instalacje artystyczne przy jednoczesnej krótkotrwałości i intensywności wydarzenia. Uczestniczenie w festiwalu nie polega na realizacji powziętego wcześniej planu, punkt po punkcie zgodnie z folderem festiwalowym, lecz raczej pozwoleniu sobie na nieśpieszne eksplorowanie odmienionej przestrzeni – pisze dr Aleksandra Kołtun w raporcie Wpływ lubelskich festiwali plenerowych na rozwój gospodarczy i społeczny miasta.

 

14. Noc Kultury w Lublinie odbędzie się w nocy z 6 na 7 czerwca 2020 roku. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Cały program festiwalu dostępny będzie w maju na stronie nockultury.pl

Już dziś można zobaczyć relację fotograficzną i wideo z poprzednich edycji na fanpage Nocy Kultury na Facebooku: facebook.com/NocKultury/

Organizatorem festiwalu są Warsztaty Kultury w Lublinie.

Projekt realizowany przy wsparciu Miasta Lublin.

Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe