Dom ze średniowiecza pod placem Litewskim

  • 25.08.2016, 15:04 (aktualizacja 25.08.2016 15:36)
  • Admin Admin
Dom ze średniowiecza pod placem Litewskim Urząd Miasta Lublin
Lublin: trwają prace na placu Litewskim. Tymczasem archeolodzy trafili na kolejne znalezisko.

Na ślady budynku z późnego średniowiecza natrafili archeolodzy podczas prac na pl. Litewskim. Przeznaczenie budynku, najprawdopodobniej domu, nie zostało jeszcze potwierdzone. Próbki odkryć trafią teraz do szczegółowych badań. To najstarszy odkryty dotychczas obiekt na pl. Litewskim. Odkryty przez archeologów budynek stał w miejscu późniejszego drewnianego traktu w kierunku Warszawy.

 

Podczas wykopalisk badacze dotarli także do najstarszej nawierzchni traktu, która znajdowała się około trzech metrów pod obecnym poziomem Krakowskiego Przedmieścia . Pod warstwami drogi wyłożonej drewnem, archeolodzy natrafili na najstarszą, zapewne XVI-wieczną cz ęść traktu. Była wyłożona różnej wielkości kamieniami. W ramach napraw, by wyrównać trakt między kamienie wkładano fragmenty drewna czy kości.

 

Chciałbym, by tak cenne odkrycia stały się jedną z atrakcji turystycznych Lublina, dlatego zostaną wyeksponowane w ramach tzw. okna czasu – powiedział wizytując przebudowę Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

 

Odkryć dokonano w pobliżu budynku hotelu Europa, vis a vis dawnego „Pedetu”.

 

Obecnie na placu Litewskim budowlańcy czyszczą dokładnie wnętrze niecki nowej fontanny i ręcznie układają granitową kostkę alejek w pobliżu budynków wydziału politologii UMCS i hotelu Europa. Przebudowa powinna zakończyć się w maju przyszłego roku.

 

źródło: UM Lublin

Admin Admin

Zdjęcia (6)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe