W poniedziałek, 30 września, we wszystkich szkołach ponadpodstawowych w Lublinie odbędą się wybory do XIV kadencji Młodzieżowej Rady Miasta Lublin. Do jutra (piątek, 20 września) trwa nabór kandydatów na radnych, zaś pełne listy kandydatów zostaną podane do publicznej wiadomości w poniedziałek, 23 w

  • 19.09.2019, 14:56
  • Redakcja PL
W poniedziałek, 30 września, we wszystkich szkołach ponadpodstawowych w Lublinie odbędą się wybory do XIV kadencji Młodzieżowej Rady Miasta Lublin. Do jutra (piątek, 20 września) trwa nabór kandydatów na radnych, zaś pełne listy kandydatów zostaną podane do publicznej wiadomości w poniedziałek, 23 w
– Młodzież to prawdziwy potencjałów Lublina, ważny głos w dyskusji i cenne słowo doradcze. W dialogu obywatelskim Młodzieżowa Rada Miasta stanowi skuteczne narzędzie wspierania rozwoju i aktywności młodych ludzi. Cieszę się, że działalność naszej rady z każdą kadencją jest coraz bardziej znacząca, nastawiona na wspomaganie władz miasta w kontakcie z młodymi mieszkańcami, którzy są przyszłością Lublina. – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Młodzieżowa Rada Miasta Lublin została powołana w 2006 roku w celu wzmacniania obywatelskiej postawy młodzieży Lublina oraz edukacji w ramach procesów demokratycznych. Struktura, cele i środki działania, ordynacja wyborcza młodzieżowej rady zostały skonstruowane tak, aby wspierać rozwój młodzieży pod kątem aktywności na gruncie lokalnej społeczności oraz poznania mechanizmów demokracji. Wybory do młodzieżowej rady opierają się na tych samych zasadach, na jakich oparte są wybory do parlamentu, czy samorządu. Są tajne, bezpośrednie, równe i powszechne – każdy uczeń szkoły stanowiącej okręg wyborczy może zostać wybrany na radnego i każdy uczeń może oddać swój głos na wybranego kandydata.

 

Od XIV kadencji, w funkcjonowaniu Młodzieżowej Rady Miasta Lublin zajdzie istotna zmiana – zmniejszy się liczba wybieranych radnych z dotychczasowych 76 na 55. Ma to związek z reformą oświaty i likwidacją gimnazjów. Od tej pory w skład Rady Miasta wejdą wyłącznie przedstawiciele młodzieży ze szkół ponadpodstawowych – publicznych i niepublicznych liceów, techników i szkół branżowych. Skutkiem tej zmiany będzie też znaczące zmniejszenie liczby okręgów, z dotychczasowych 68 pozostanie 49. Różnica pomiędzy liczbą okręgów (49), a liczbą mandatów (55) wynika z faktu, że w największych placówkach, np. w Zespole Szkół nr 1, uczniowie wybierają dwóch przedstawicieli.

 

Więcej informacji na temat wyborów do Młodzieżowej Rady Miasta Lublin znajduje się na stronie www.lublin.eu.

 

Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe