Zbieramy na wydobycie Lublina z morza!

  • 19.08.2016, 14:57 (aktualizacja 22.08.2016, 11:25)
  • jog
Zbieramy na wydobycie Lublina z morza!
Jesienią 2015 roku środowisko poszukiwaczy śladów historii podskoczyło z wrażenia. Z wód Bałtyku wyłoniło się czterometrowe śmigło, należące do samolotu Lublin R-VIII bis o numerze bocznym 803. Dziś grupka zapaleńców chce wydobyć z morza i zrekonstruować samolot na 700-lecie Lublina. Pomóc może każdy.

Lublin R-VIII to kolejne „lubelskie” znalezisko. Wiosną ubiegłego roku kapitan PLL LOT Jacek Dzienisiuk, wnuk obrońcy Helu, wyłowił z morza pływak R-XIII hydro. Samolot pieczołowicie zrekonstruowano i 31 lipca zwodowano podczas Festiwalu Historycznego w Pucku. Dzieło konstruktorów Zakładów mechanicznych E. Plage i T. Laśkiewicz w Lublinie, choć „uziemione”, prezentowało się znakomicie.

 

„Panorama” pisała o przedwojennych i dzisiejszych losach obu odnalezionych samolotów. Tatiana Aleksandrowicz przypomniała w swoim artykule także historię lubelskich Zakładów mechanicznych E. Plage i T. Laśkiewicz i czasy, kiedy Lubelszczyzna była niekwestionowaną lotniczą potęgą. Obiecaliśmy wówczas, że będziemy wracać do tego tematu... i oto nadarza się doskonała okazja.

 

Grupka zapaleńców zamierza wydobyć, poddać konserwacji, a następnie zrekonstruować unikatowy (w 1932 roku wyprodukowano zaledwie 9 sztuk R-VIII) hydropłat. – Samolot leży na niewielkiej głębokości ok. 3 m pod powierzchnią wody i, jak udało się ustalić, jest w dość dobrym stanie. Dzięki temu możliwe jest jego wydobycie oraz zrekonstruowanie. Pierwsze elementy i podzespoły, w tym śmigło, już zostały wydobyte, kolejne będą wydobywane w sierpniu br. Natomiast wydobycie najważniejszych elementów planowane jest na jesień 2016 roku – informuje organizator akcji Marek Massalski.

 

Choć samolot nie leży głęboko, sprawa jego wydobycia nie jest rak prosta, jak mogłoby się wydawać. Potrzebne jest do tego m.in. zbudowanie specjalistycznej suwnicy pływającej, wynajęcie nurków, łodzi ze specjalistycznym wyposażeniem... Jednym słowem: pieniądze. Organizatorzy zbierają je za pośrednictwem portalu zrzutka.pl.

 

Do akcji przyłączyła się również „Panorama” oraz Telewizja Niezależna i Klaster Designu, Innowacji i Mody, organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Mody EAST FASHION. Uczestnicy festiwalu będą mogli wesprzeć rekonstrukcję dzieło lubelskich przedwojennych konstruktorów, wrzucając pieniądze do jednej z puszek ustawionych w widocznym miejscu lub kupując „cegiełkę”.

 

Postępy akcji można śledzić na Facebooku. „Panorama” będzie jej kibicować, a po EAST FASHION z pewnością napiszemy, ile udało się zebrać podczas festiwalu.

 

 

Artykuły Tatiany Aleksandrowicz:

 

Szczęśliwa trzynastka (o R-XIII)

 

Lublin wychodzi z morza... (o R-VIII)

 

 

Na zdjęciu: replika Lublina R-XIII G zwodowana podczas Festiwalu Historycznego w Pucku; czy R-VIII czeka podobny chwalebny los? fot.: Facebook

jog

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe