Średniowieczne eksperymenty kuchenne w Kazimierzu

  • 17.08.2016, 15:23 (aktualizacja 17.08.2016, 20:34)
  • Admin Admin
Średniowieczne eksperymenty kuchenne w Kazimierzu MNKD
W Muzeum Nadwiślańskim rozpoczęła się 12. edycja Warsztatów Archeologii Doświadczalnej. W tym roku w Oddziale Grodzisko Żmijowiska odbywają się eksperymenty archeologiczne z zakresu wczesnośredniowiecznej ceramiki oraz kuchni dawnych Słowian.

Jak co roku Muzeum Nadwiślańskie przygotowało ciekawy i bogaty program zajęć. – Pierwszy tydzień poświęcimy niemal wyłącznie na działalność pracowni ceramicznej, aby doskonalić umiejętności w wyrobie naczyń metodami wczesnośredniowiecznymi oraz uczyć podstaw tego rzemiosła, tych, którzy na Warsztatach pojawią się po raz pierwszy. Owoce tej działalności będziemy wypalać w piecu garncarskim 27 sierpnia. Od 22 sierpnia zacznie działać słowiańska kuchnia, gdzie empirycznie i organoleptycznie będzie można zmierzyć się z wyzwaniem komponowania i przygotowywaniem wczesnośredniowiecznego jadłospisu – zapowiada Seweryn Kuter, kierownik Działu Wystaw i Promocji MNKD.

 

Swoistym novum w programie Warsztatów jest „panel garncarski”, w którym wezmą udział przedstawiciele ceramicznych rekonstruktorów specjalizujący się w garncarstwie średniowiecznym. Będą wspólne działania praktyczne, prezentacje, dyskusje, wymiana doświadczeń, a wreszcie wypał przywiezionych przez nich naczyń w jamie ziemnej. Swój udział w panelu zapowiedzieli już garncarze z Lublina, Szczecina, Pruszcza Gdańskiego, Olsztyna i Białegostoku.

 

Taka formuła działań doskonale wpisuje się w ideę działającego w Żmijowiskach ośrodka archeologii doświadczalnej i mamy nadzieję, że ta edycja Warsztatów zapoczątkuję działania cykliczne, a nasz ośrodek w przyszłości przeistoczy się w ogólnopolskie centrum eksperymentalnej ceramologii – deklaruje Seweryn Kuter.

 

12. Warsztaty Archeologii Doświadczalnej potrwają do 27 sierpnia. Organizatorzy zapraszają codziennie w godz. 10-16. Można zapisać się na dowolną ilość dni (jeden dzień kosztuje 10 zł). Zakwaterowanie i wyżywienie uczestnicy zapewniają sobie sami, chyba że dysponują namiotami historycznymi – wtedy mogą nieodpłatne biwakować przy grodzisku. Bliższe informacje: e-mail: [email protected], tel.: 517 331 553.

 

Zdjęcia: MNKD

Admin Admin

Zdjęcia (6)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe