Lubelski Festiwal Nauki!

  • 19.08.2019, 15:21 (aktualizacja 19.08.2019, 15:36)
  • Redakcja PL
Lubelski Festiwal Nauki!
Ponad 1350 wydarzeń przygotowali organizatorzy XVI Lubelskiego Festiwalu Nauki, który odbędzie się 16-20 września 2019 r. Oprócz Lublina festiwal zawita też do Chełma, Puław, Dęblina, Zamościa i Stalowej Woli.

W tym roku to Politechnika Lubelska jest głównym organizatorem imprezy, odbywającej się pod hasłem „Nauka – technika – innowacje”, które jest zgodne z ogólną tendencją rozwojową współczesnego świata. Rozwój ten osiągnięty może być jedynie dzięki nauce kreującej innowacyjne rozwiązania.

Oferta tegorocznego festiwalu jest różnorodna. W programie są warsztaty, prezentacje, wykłady, dyskusje, doświadczenia, a także pokazy, konkursy, wystawy i spektakle. Nie zabraknie imprez plenerowych, spotkań autorskich, gier i zabaw edukacyjnych oraz koncertów. Uczelnie zapraszają też do zwiedzania swoich laboratoriów.

– Chcemy pokazać, że nauka jest ciekawa i inspirująca, i że wiedza nabyta poprzez zabawę, eksperyment i doświadczenie pozostaje w pamięci najdłużej. Wydarzenia festiwalowe to podróż po wielu dziedzinach – od nauk inżynieryjno-technicznych, przez medycynę, psychologię, filozofię, pedagogikę, aż po sztuki plastyczne i teatralne – mówi prof. Anna Halicka, prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-biznesowym Politechniki Lubelskiej.

Politechnika Lubelska przygotowała liczne atrakcje festiwalowe. Uczelnia zaprasza na badania eyetrackingowe, które pozwalają zajrzeć w ludzki umysł. Dla osób, które chcą zobaczyć zabytki z różnych części świata bez konieczności dalekich wyjazdów, polecany jest pokaz technologii 3D. Zobaczyć będzie można, jak powstają modele 3D eksponatów muzealnych wykonywane na podstawie skanów 3D oraz jak otrzymać ich wierne repliki, stosując technologię druku 3D. Naukowcy przedstawią domowe sposoby na wytwarzanie energii elektrycznej oraz zaprezentują dość niekonwencjonalne generatory energii elektrycznej. Chętni dowiedzą się, czy nawierzchnie drogowe mogą być zbudowane z paneli słonecznych oraz czy zabawki wykonane z polimerów są bezpieczne. Miłośnicy motoryzacji będą mogli odwiedzić Wystawę Pojazdów Ciekawych, głównie o charakterze terenowym, zbudowanych przez studentów. W programie również warsztaty kostiumografii czy kurs modelowania przestrzennego.

Lubelski festiwal to ogromna impreza popularnonaukowa skierowana do szerokiego grona odbiorców: dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów, młodzieży, studentów, nauczycieli, rodzin z dziećmi oraz seniorów.

– Każdy może wziąć w niej udział – wiek nie ma znaczenia, wstęp jest bezpłatny. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że na niektóre projekty, ze względu na limit miejsc, należy się rejestrować. Wcześniejsze zapisy polecamy szczególnie grupom zorganizowanym, m.in. szkołom i przedszkolom. Robimy to za pośrednictwem strony internetowej http://www.festiwal.lublin.pl/. Na potwierdzenia czekamy od 19 sierpnia do 6 września br. – przypomina dr inż. Małgorzata Ciosmak, koordynator festiwalu.

Jaki jest program XVI Lubelskiego Festiwalu Nauki?

Inauguracja odbędzie się 14 września 2019 r. o godz. 19.00 na terenie Politechniki Lubelskiej. Następnego dnia na Placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie w godz. 10.00-16.00 zaplanowany jest Piknik Naukowy. Oprócz licznych zabaw, gier, konkursów, pokazów i eksperymentów, które będą odbywały się na stoiskach uczelni oraz partnerów, przez cały czas trwania pikniku będą miały miejsce atrakcje na piknikowej scenie głównej. Od 16 do 20 września 2019 roku na uczelniach oraz instytucjach współorganizujących festiwal odbędą się projekty festiwalowe. Uroczyste zakończenie XVI LFN i przekazanie statuetki w ręce władz UMCS, który w przyszłym roku będzie pełnić funkcję głównego organizatora XVII Lubelskiego Festiwalu Nauki, nastąpi 20 września 2019 roku.

Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe