czwartek, 28 marca 2024 11:30

POLACY MISTRZAMI EUROPY! Wśród nich zawodnicy AZS UMCS!

W dniach 9-11 sierpnia w Bydgoszczy odbyły się Drużynowe Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy. W zawodach wzięło udział 12 zespołów. Najlepsi okazali się biało-czerwoni. W składzie kadry Polski wystąpiły cztery lekkoatletki klubu z Lublina.

Najlepiej z nich zaprezentowała się Sofia Ennaoui, która wygrała w biegu na 1500 metrów. Zwycięstwo i 12 punktów do klasyfikacji dla Polski zapewnił jej czas 4:08.37 sekundy. Rywalizacja była jednak bardzo zacięta. Walka toczyła się do samego końca. Druga na mecie Niemka ‒ Caterina Granz była gorsza zaledwie o 0.15 sekundy. Bieg nie należał do najszybszych. Liczyło się jednak zwycięstwo. Ennaoui już na początku sezonu zapewniła wywalczyła kwalifikację na Mistrzostwa Świata oraz Igrzyska Olimpijskie.

Trzecia na dystansie 100 metrów przez płotki była Karolina Kołeczek. Choć równie dobrze mogła zakończyć wyścig jako zwyciężczyni. Wszystkie trzy zawodniczki wpadły na metę niemal z jednakowym wynikiem. Wygrała Luminosa Bogliolo (Włochy) przed Cindy Roleder (Niemcy) ‒ obie 12.87 sekundy. Za ich plecami zamagania ukończyłąaKołeczek (12.88 sekundy), dopisując w ten sposób 10 oczek dla Polski.

Po 9 punktów dla kadry dołożyły Daria Zabawska i Paulina Guba. Obie zakończyły swoje konkurencje na czwartych pozycjach. Pierwsza w zmaganich rzutu dyskiem (58.38 metra), druga w rywalizacji kulomiotek. Zabawska po trzech seriach była trzecia. W ostatniej jednak wskoczyła przed nią Greczynka ‒ Hrisoúla Anagnostopoúlou (59.02 metra). Również czwarta była Guba. Kulomiotka AZS UMCS Lublin nie przekroczyła granicy 18 metrów. W najlepszej swojej próbie uzyskała 17.77 metra. Wygrała Niemka ‒ Christina Schwanitz (18.93 metra).

Reprezentacja Polski została drużynowym mistrzem Europy z wyraźną przewagą nad resztą stawki. Biało-czerwoni uzbierali na swoim koncie 345 punktów. Za nimi znaleźli się Niemcy (317.5 punktu) oraz Francuzi (316.5 punktu).