Zasady przyznawania byłym posłom pomocy materialnej – komunikat CIS

  • 16.07.2019, 14:12
  • Redakcja PL
Zasady przyznawania byłym posłom pomocy materialnej – komunikat CIS
W nawiązaniu do wtorkowej (16.07) publikacji dziennika „Super Express”, dotyczącej pomocy materialnej dla byłych posłów, Centrum Informacyjne Sejmu wyjaśnia, że przepisy przewidujące taką możliwość obowiązują od 1996 r., a decyzji w tej sprawie nie podejmuje osobiście marszałek Sejmu Marek Kuchciński, lecz jeden wicemarszałków Izby, po zasięgnięciu opinii Zespołu do Spraw Pomocy Socjalnej.

Podstawą prawną do udzielania pomocy byłym posłom jest art. 41 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, która weszła w życie 1 lipca 1996 r., a więc 23 lata temu. Oznacza to, że zawarta w artykule ocena, że jest to „przedziwna sytuacja i niezrozumiała regulacja”, powinna być zaktualizowana o świadomość, że są to zasady obowiązujące od wielu kadencji.
Z przepisu tego wynika dalsza konsekwencja: fundusz świadczeń socjalnych, z którego mogą korzystać byli parlamentarzyści, funkcjonuje na zasadach określonych w ustawie z 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Oznacza to, że zasady obowiązujące w Sejmie są ściśle powiązane z tymi, jakie dotyczą każdego większego zakładu pracy, zatrudniającego co najmniej 50 osób. Warto też podkreślić, że art. 2 pkt 5 tej ustawy, definiując osoby uprawnione do korzystania z takiego funduszu, wymienia także byłych pracowników i ich rodziny, co jest odpowiedzią na inną z podniesionych w tekście wątpliwości: „Nie wiem, czy tego typu świadczenia są w innych miejscach pracy, gdzie były pracownik może występować o bezzwrotne świadczenie finansowe”.

Daleko posuniętym skrótem myślowym i nadużyciem, jest przypisywanie marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu osobistej roli w przyznawaniu zapomóg dla byłych posłów. Obowiązujący w Sejmie od wielu lat system ma charakter zobiektywizowany i nie są to decyzje przygotowywane jednoosobowo. Wnioski byłych parlamentarzystów są opiniowane przez powoływany przez Prezydium Sejmu Zespół do Spraw Pomocy Socjalnej. Jego przewodniczącym jest jeden z wicemarszałków Sejmu, a członkami pięcioro posłów, reprezentujących wszystkie kluby parlamentarne. Oznacza to, że sprawami socjalnymi zajmuje się wyspecjalizowana grupa parlamentarzystów, wspierana przez urzędników Kancelarii Sejmu, i nie jest to procedura osobiście nadzorowana przez Marszałka Sejmu.

Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe