czwartek, 28 marca 2024 10:23

MISJA NEAPOL ZA NIMI. PODSUMOWANIE IMPREZY

Dobiega końca 30. Letnia Uniwersjada w Neapolu. Wszyscy zawodnicy AZS UMCS Lublin zakończyli już swoje starty w zawodach. Najlepszy ‒ medalowy wynik uzyskała Malwina Kopron, która w konkursie rzutu młotem wywalczyła srebro. Natomiast w finale wyścigu sztafetowego 4x400 metrów Alicja Wrona z koleżankami z kadry zajęła 4. miejsce.

W zmaganiach młociarek obrończyni tytułu z Tajpej (2017) była jedną z kandydatek do medalu. Wiadome było, że o złoto będzie trudno. Kilka zawodniczek wymienianych było w gronie faworytek do wygrania imprezy. Ostatecznie najlepsza okazała się Ukrainka ‒ Iryna Klymets (71.25 metra). Za jej plecami zmagania ukończyła Kopron (70.89 metra), a na najniższym stopniu podium stanęła inna Polka ‒ Katarzyna Furmanek.

W innej konkurencji rzutowej oglądaliśmy Darię Zabawską. Reprezentująca AZS UMCS Lublin dyskobolka zakończyła jednak swe zmagania na eliminacjach. Daria może mówić o lekkim pechu, bo do udziału w finale zabrakło jej tylko 40 centymetrów. Awans wywalczyło 12 zawodniczek. Zabawska z wynikiem 51.51 metra uplasowała się na 13. miejscu. Ostatnią, która uzyskała kwalifikację była Lidia Augustyniak (12. miejsce) ‒ 51.91 metra.

Podobnie jak Daria Zabawska występy indywidualne w Neapolu na eliminacjach zakończyła Alicja Wrona, która startowała w biegu na dystansie 200 metrów. Jej do awansu zabrakło podobnie bardzo mało. Alicja, mimo świetnego występu okraszonego rekordem życiowym (24.22 sekundy), sklasyfikowana została na 25. miejscu. Kwalifikację dalej uzyskiwało 24 zawodniczki. Do udziału w półfinale zabrakło zaledwie 0.04 sekundy. Co się nie udało samodzielnie, wyszło w sztafecie 4x400 metrów. W niej Alicja Wrona razem z Anną Pałys, Mariolą Karaś oraz Anną Dobek weszła do finału z 6. miejsca (3:34.83 sekundy). W finale Polki pobiegły szybciej (3:34.04 sekundy). Dosłownie otarły się o medal. Do trzecich Australijek straciły zaledwie 0.03 sekundy i zakończyły rywalizację tuż za podium.

Ostatnią reprezentantką akademików we Włoszech była pływaczka ‒ Daniela Georges. Wystartowała na 100 oraz 200 metrów stylem dowolnym. W pierwszej konkurencji z czasem 57.14 sekundy zajęła 23. miejsce i zakończyła swój udział na eliminacjach. Na dystansie dwukrotnie dłuższym zdołała awansować do półfinałów z 13. miejsca (2:03.09 sekundy). W nich popłynęła podobnie (2:03.42 sekundy). To starczyło do zajęcia 7. miejsca w swojej serii, a 14 w całej stawce. Ten wynik nie dał już awansu do finałowej rywalizacji.