Terytorialsi złożyli przysięgę w Janowie Lubelskim

  • 08.07.2019, 20:11
  • Redakcja PL
Terytorialsi złożyli przysięgę w Janowie Lubelskim
7 lipca br. na Rynku w Janowie Lubelskim odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy - ochotników 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. To pierwsza tej rangi uroczystość w Janowie Lubelskim.

„Ja, żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej,
bronić jej niepodległości i granic…”.
Te słowa roty przysięgi wojskowej wybrzmiały na Lubelszczyźnie już poraz dwudziesty. Tym razem na rynku janowskim przysięge złożyło 83 żołnierzy-ochotników, którzy zasilą szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystość licznie zgromadziła żolnierzy OT i ich rodziny, mieszkańców Janowa Lubelskiego i okolic, przedstawicieli środowisk kombatanckich, a także władz rządowych i samorządowych oraz Dowództwa WOT.

List ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka do żołnierzy skłądających przysięgę odczytał dowódca lubelskiej brygady płk Tadeusz Nastrowicz. Szef MON nawiązał do tragicznych wydarzeń w Wojciechowie i Wierzchowiskach, podczas których żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej brali udział w akcjach ratunkowych, niosąc pomoc mieszkańcom poszkodowanym przez nawałnice i ulewy.

– „Składając dziś przysięgę wojskową dołączacie do jednoski, której zołnierze mieli już okazję pokazać, że motto „Zawsze gotowi, zawsze blisko” to nie tylko słowa.(…) Od dziś Wy również deklarujecie gotowość do stanięcia w każdej chwili w obronie życia, zdrowia i mienia obywateli Waszej najbliższej okolicy. Jestem pewiem, że wzorem swoich kolegów bez wahania wywiążecie się z tego zobowiązania, kiedy tylko nadejdzie potrzeba”.- napisał w liście minister Miariusz Błaszczak.

– „Biorąc udział w tworzeniu nowego rodzaju Sił Zbrojnych służycie Polsce i rozwijacie siebie. Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej to wspaniała możliwość rozwoju, realizacji pasji, okazja do uzyskania wiedzy i umiejętności potrzebnych zarówno w służbie, jak i poza nią” czytamy w liście.

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” jest największą brygadą OT w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie brygada liczy ponad 3300 żołnierzy, średnia wieku żołnierza OT to 32 lata.

Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. WOT swój potencjał opiera na żołnierzach-ochotnikach. Obecnie liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła już 20 tys. żołnierzy.

 

Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe