piątek, 29 marca 2024 14:41
Reklama

10 zasad bezpiecznego wyjazdu na wakacje

O czym kierowcy muszą pamiętać przed podróżą?
10 zasad bezpiecznego wyjazdu na wakacje

Nadszedł długo wyczekiwany czas letnich wyjazdów. 76% Polaków wybiera samochód na środek transportu podczas podróży krajowych[1]. Co zrobić, żeby uniknąć frustracji za kierownicą i problemów podczas podróży do celu? Jak wyposażyć auto? Co kierowcy mogą zrobić by zagwarantować sobie i ich rodzinom bezpieczeństwo? PZPO radzi, jak przygotować się do letnich wyjazdów.

  1. Koniecznie skontroluj stan opon i felg – dokładnie obejrzyj każde koło lub pojedź do wulkanizatora. Pamiętajmy, że podczas jazdy przy prędkości 130 km/h opona obraca się ponad 1000 razy na minutę. Każde uszkodzenie ogumienia w tej sytuacji stanowi zagrożenie dla życia kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli na oponie widoczne są spękania, przecięcia albo wybrzuszenia, oznacza to, że jest ona uszkodzona i naraża kierowcę oraz pasażerów na niebezpieczeństwo poważnego wypadku.
  2. Sprawdź ciśnienie w oponie. Dzięki temu zaoszczędzisz na paliwie, a jednocześnie poprawisz przyczepność i kierowalność samochodu oraz skrócisz drogę hamowania. No i sam sobie nie zniszczysz opon. Właściwą wartość tego parametru ustala producent danego auta – informację na ten temat znajdziemy w instrukcji pojazdu lub na naklejce na środkowym słupku. Pomiar ciśnienia musi być przeprowadzony na zimnych oponach lub po jeździe nie dłuższej niż 2 km. Jazda ze zbyt niskim ciśnieniem może doprowadzić do rozgrzania się wewnętrznych warstw opony i jej rozerwania w trakcie jazdy.
  3. Zmierz głębokość bieżnika. Powinna ona wynosić minimum 1,6 mm w przypadku braku tzw. wskaźników zużycia na oponie. Przy okazji wyjazdu należy jednak sprawdzić rekomendacje producenta opon do jakiej głębokości bieżnika są one bezpieczne. Odpowiednio głęboki bieżnik zadba o dobrą przyczepność samochodu, także podczas letnich burz.
  4. Sprawdź też koło zapasowe (jeśli jest na wyposażeniu) – je także należy skontrolować pod kątem uszkodzeń oraz odpowiedniego ciśnienia. Jeśli nie masz kompresora, na trasie trudno będzie je napompować. W przypadku złapania gumy, opona zapasowa pozwoli skrócić czas naprawy, dzięki czemu szybciej i bezpieczniej dojedziesz do celu.
  5. Opony letnie lub markowe całoroczne są warunkiem koniecznym bezpiecznej jazdy na wakacje. Używanie zimówek latem to ogromne ryzyko – zarówno uraty zdrowia kierowcy, jak i zawartości jego portfela. Droga hamowania samochodu na oponach zimowych latem ze 100 km/h do całkowitego zatrzymania auta może być nawet o 16 m dłuższa niż na oponach letnich[2]. Warto pamiętać, że ubezpieczyciele mogą odmówić wypłacenia odszkodowania, jeśli kierowca spowodował wypadek na oponach niedostosowanych do warunków.
  6. Pamiętaj by nie przeciążyć auta. Samochód i opony mają swoje granice wytrzymałości, także maksymalnego obciążenia – zalecenia producenta pojazdu można znaleźć w instrukcji auta. Nie należy także układać bagaży powyżej tylnych siedzeń, bo w poważnym stopniu ogranicza to widoczność kierowcy. Ponadto – jeśli nie mamy specjalnej kratki lub siatki odgradzającej bagażnik – powoduje duże ryzyko, że podczas gwałtownego hamowania pakunki polecą do przodu.
  7. Zabierz ze sobą podstawowy komplet narzędzi oraz linkę holowniczą. Lepiej dmuchać na zimne – nigdy nie wiadomo co może się przytrafić podczas jazdy. Często bywa tak, że pojawia się mała usterka, którą można usunąć przy użyciu śrubokręta, lecz nie mamy go pod ręką.
  8. Przed wyjazdem warto odwiedzić renomowany warsztat w celu dokładnego przeglądu auta, w tym opon. Dzięki solidnej kontroli najważniejszych części unikniemy niespodziewanych awarii. Profesjonalny zespół mechaników sprawdzi stan ogumienia, zawieszenia, hamulców czy układu chłodzenia.
  9. Ważny przegląd oraz posiadanie ubezpieczenia OC pozwoli uniknąć wiele nieprzyjemności w przypadku nieplanowanego zdarzenia. Pamiętaj, by przed wyjazdem dokładnie sprawdzić, czy przez zaplanowany okres podróży ubezpieczenie i przegląd będą ważne.
  10. Dobry kierowca to kierowca wypoczęty i uważny. Poruszając się autem przy prędkości 100 km/h i większej chwila nieuwagi może spowodować poważne konsekwencje. Nigdy nie wiadomo, kiedy trzeba będzie awaryjnie zahamować, a tylko szybki czas reakcji może uchronić nas i innych użytkowników drogi przed wypadkiem. Podczas jazdy zachowaj właściwą odległość od samochodu przed tobą – dobra zasada to zachowanie odległości 3 sek. jazdy od poprzedzającego samochodu. Zabierz też ze sobą wodę i przekąski – nawet na autostradach mogą zdarzyć się kilkugodzinne korki.

– Organizując wakacyjne podróże często zapominamy o bezpieczeństwie jazdy. Właściwe przygotowanie samochodu do wakacyjnych podróży zaoszczędzi nam wiele stresu w trasie. Zachęcam kierowców do kontrolowania stanu opon po załadowaniu bagaży. Otarcia, wybrzuszenia, bąble, bieżnik poniżej minimalnej głębokości 1,6 mm – to wszystko dyskwalifikuje oponę. Trzeba ją wtedy jak najszybciej wymienić. Zadbajmy także o optymalne ciśnienie w kole – za niski poziom spowoduje, że warstwy zewnętrzne opony będą się przegrzewać, co może doprowadzić do rozerwania gumy. Opony są jedynym elementem łączącym pojazd z drogą i jednocześnie drugim, a w samochodach z turbo trzecim, najszybciej obracającym się elementem mechanicznym. Tu nie ma miejsca na błędy. Systemy bezpieczeństwa i czujniki czerpią informacje z koła, dlatego jakość i bardzo dobry stan opon jest niezwykle ważny. Zastosowanie kilku podstawowych reguł dotyczących przygotowania samochodu przed wyjazdem realnie wpłynie na poziom bezpieczeństwa kierowców i ich rodzin podczas letnich wypraw – podkreśla Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO).

 

[1] Główny Urząd Statystyczny, Turystyka w 2017 r., Warszawa, 2018

[2] Źródło: ADAC


Podziel się
Oceń

Komentarze