100. rocznica podpisania Traktatu Wersalskiego - dyplomatyczne zwycięstwo Rzeczypospolitej. Uchwała Sejmu

  • 05.07.2019, 11:06
  • Redakcja PL
100. rocznica podpisania Traktatu Wersalskiego - dyplomatyczne zwycięstwo Rzeczypospolitej. Uchwała Sejmu
W czwartek, podczas drugiego dnia 83. posiedzenia, Sejm przyjął uchwałę upamiętniającą 100. rocznicę podpisania traktatu pokojowego kończącego I wojnę światową. Traktat Wersalski był sukcesem polskiej delegacji ponieważ stwierdzał fakt niepodległości państwa polskiego, nakreślił zachodnie granice II Rzeczypospolitej i uznał dostęp Polski do morza.

Posłowie w imieniu Narodu oddali hołd polskim delegatom na konferencję pokojową w Paryżu: premierowi Ignacemu Paderewskiemu i Romanowi Dmowskiemu. Ich podpisy złożone 28 czerwca 1919 r. pod dokumentem wersalskim przypieczętowały powrót Rzeczypospolitej na mapy i ukoronowały wieloletnią pracę w celu odbudowania państwa.

"Jako przedstawiciele Narodu wyrażamy również ogromną wdzięczność członkom Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu, polskiej służbie dyplomatycznej i wszystkim przodkom, którzy dopomogli uznaniu niepodległości Rzeczypospolitej na kongresie pokojowym w Paryżu" - głosi tekst przyjętego dokumentu.

Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe