Uhonorowani medalem Virtus et Fraternitas. "Robili wszystko by ocalić jak najwięcej istnień ludzkich"

  • 20.06.2019, 13:55
  • Redakcja PL
Uhonorowani medalem Virtus et Fraternitas. "Robili wszystko by ocalić jak najwięcej istnień ludzkich"
W środę 19 czerwca w Teatrze Wielkim w Warszawie odbyła się gala wręczenia odznaczeń Virtus et Fraternitas z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Była to pierwsza gala uhonorowania obywateli, którzy mieli odwagę nieść pomoc ofiarom zbrodniczych systemów. O odznaczenia do prezydenta wnioskował Instytut Pileckiego, który służy upamiętnieniu, dokumentowaniu i badaniu historii XX w., z uwzględnieniem losów polskich obywateli.

"Polska i inne kraje Europy doświadczyły rządów totalitarnych i systemów, które powodowały spustoszenie nie tylko w sferze życia publicznego, lecz także próbowały zniszczyć istotę człowieczeństwa, zmysł moralny, empatię i moralność. Jednak w najczarniejszych czasach terroru nie wszyscy ulegali nienawiści i nie byli obojętni na cierpienia innych. Mieli odwagę, nawet za cenę życia swojego i najbliższych, nieść pomoc ofiarom zbrodniczych systemów. Nie zastanawiali się czy należy ratować, lecz z zaangażowaniem robili wszystko, by ocalić jak najwięcej istnień ludzkich" - napisał w korespondencji do uczestników uroczystości marszałek Sejmu Marek Kuchciński. List odczytała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska.

Marek Kuchciński podkreślił, że niezwykła ofiarność zasługuje na upamiętnienie, a także na upowszechnienie "bowiem bohaterska postawa powinna być drogowskazem dla młodszych pokoleń". Marszałek Sejmu podziękował wszystkim za pielęgnowanie pamięci oraz krzewienie wiedzy o rodakach, którzy zginęli na obcej ziemi.


MEDALEM VIRTUS ET FRATERNITAS - Odznaczeni zostali:


Tassybay ABDIKARIMOV
Oleksandra VASEIKO

pośmiertnie
Chaim Israel EISS
Zinaida GIERGIEL oraz Anatolij GIERGIEL
Władysław KONOPCZYŃSKI
Juliusz KÜHL
Aleksander ŁADOŚ
Władysława NAGÓRKA i Antoni NAGÓRKA
Konstanty ROKICKI
Stefan RYNIEWICZ
Abraham SILBERSCHEIN
Lóránd UTASSY

Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe