Teatr Narodowy w Warszawie. Rozdano doroczne Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • 13.06.2019, 11:47
  • Redakcja PL
Teatr Narodowy w Warszawie. Rozdano doroczne Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Franciszek Pieczka, Barbara Kraftówna, Roger Scruton i Jakub Kumoch znaleźli się wśród laureatów dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W środę w Teatrze Narodowym w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia wyróżnień. W wydarzeniu wziął udział marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

W trakcie gali został odczytany list prezydenta Andrzeja Dudy. "Można bez cienia przesady stwierdzić, że wolna Polska odrodziła się z kultury i dzięki kulturze. Twórczość pisarzy, malarzy, muzyków, rzeźbiarzy, ludzi teatru przyczyniła się do zachowania tożsamości Polaków i podtrzymywała wiarę w powrót naszej ojczyzny na mapę polityczną Europy. Kiedy zaś nadeszła godzina czynu, artyści wraz z wodzami i mężami stanu szli na czele narodu, i to często dosłownie: szli do boju – o własne suwerenne państwo" – podkreślił w korespondencji Prezydent.

W trakcie uroczystości minister kultury Piotr Gliński odznaczył twórców, animatorów i mecenasów, których działalność w sposób szczególny przyczynia się do rozwoju, upowszechniania i ochrony kultury. Nagrody zostały przyznane za wybitne osiągnięcia w dziedzinie i na rzecz kultury.

Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Doroczną Nagrodę Ministra 2019 otrzymali za całokształt twórczości aktorzy filmowi i teatralni Franciszek Pieczka i Barbara Krafftówna.
Laureatem nagrody ministra kultury w kategorii architektura został brytyjski pisarz, filozof i kompozytor - Roger Scruton. Napisał ponad trzydzieści książek z dziedziny filozofii, krytyki literackiej, eseistyki politycznej i kulturalnej, a także powieści, które zostały przetłumaczone na wiele języków.

W dziedzinie ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą odznaczenie otrzymał - dr Jakub Kumoch - politolog, turkolog, dziennikarz, dyplomata, obecnie ambasador RP w Szwajcarii.
W tym roku artyści, naukowcy i animatorzy kultury zostali uhonorowani w kategoriach: teatr, film, literatura, sztuki wizualne, architektura, taniec, twórczość ludowa, edukacja artystyczna, kultura cyfrowa, upowszechnianie kultury, muzyka, ochrona dziedzictwa kulturowego w Polsce oraz za granicą, design. Podczas gali prof. Piotr Gliński wręczy też nagrody specjalne: za całokształt twórczości, dla mecenasa kultury oraz nagrodę im. Tomasza Merty "Między literaturą a historią" za książkę historyczną.

Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest przyznawana zasłużonym postaciom świata kultury w uznaniu całokształtu ich dorobku zawodowego lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w reprezentowanej przez nich dziedzinie. MKiDN ocenia, że to "prestiżowe wyróżnienie pozwala Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślić najważniejsze nurty i zjawiska pojawiające się w polskiej kulturze poprzez uhonorowanie osób, które je tworzą i reprezentują".

Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe